Frangokastello

Frangokastello Kreta

Frangokastello (Frankokastello, Fragkokastello, Fragkokastelo, Paradissos, Φραγκοκάστελλο)

Frangokastello ("zamek Franków") jest spokojną, małą miejscowością turystyczną na Krecie z licznymi hotelami, tawernami i malowniczą plażą piaszczystą z pięknym widokiem na góry i zamek. Główną atrakcją miasta jest Wenecki Zamek zbudowany w 1371 roku (jedna z najstarszych weneckich budowli na Krecie). W trakcie powstania w 1828 roku Turcy zamordowali ok 400 Kreteńskich żołnierzy, którzy schronili się w Frangokastello. Wg legendy co roku w rocznicę tego wydarzenia (17 maja) pojawiają się o świcie uzbrojone czarne cienie - duchy zabitych powstańców - podążające z zamku w kierunku morza.
W 1866 roku Turcy dokonali napraw murów zewnętrznych zamku, dzięki czemu są bardzo dobrze zachowane. Nad główną bramą widnieje tablica z weneckim lwem św. Marka (patrona Wenecjan) i dwoma innymi herbami. Niestety wewnątrz zamku zachowało się niewiele, co jest rozczarowaniem dla zwiedzających po obejrzeniu imponującego zamku z zewnątrz.
W miejscowości oprócz zamku warto zwiedzić mały kościół Agios Nikitas, w którym jest piękna mozaika podłogowa w geometryczne wzory a na ścianach podziwiać można freski z XIV w.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie