Kreta

Informacje praktyczne

Kreta informacje praktyczne

Informacje praktyczne: Kreta

Kraj: Grecja
Waluta: Euro
Język: Grecki (ale w miejscach dla turystów bez problemu można się porozumieć w języku angielskim).
Ludność: ok 550 tys.
Powierzchnia: ok 8.300 km²
Stolica: Iraklion
Czas: Polski + 1 godzina
Sjesta: zwykle pomiędzy godziną 13 a 17 (czasem dłużej). W tych godzinach większość sklepów jest zamknięta.
Klimat, pogoda: śródziemnomorski: przez większość roku Maj - Wrzesień temperatury blisko 30 C, w zimie - na ogół nie spadają poniżej 10 C (w górach pada śnieg).
Czas przelotu z Polski na Kretę: ok. 3 godziny.
Plaże na Krecie są bezpłatne, w zależności od miejsca: piaszczyste, żwirowe lub kamieniste. Więcej informacji o plażach znajduje się tutaj

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Heraklionie
Konsul honorowy: Regina Golemi
ul. 1821 39, 712 01 Heraklion - Kreta
Pracownik konsulatu: Ewa Skandali
Tel.: (+30) 2810 221786 Tel. alarmowy: (+30) 2810 325242
E-mail: konsulat.rp@gmail.com

Ceny w restauracjach różnią się w zależności od lokalizacji:
6-10 Euro za Mussakę
9-16 Euro za Gyros czy Suvlaki
11-25 Euro za owoce morza
60-100 Euro za homary.
10 i mniej za pizze i inne “śmieciowe” jedzenie.

Zakupy warto robić w sklepach sieciowych, które znajdują się przy każdym większym mieście.

Owoce: arbuzy, figi i winogrona są wyjątkowo tanie w sezonie i ich cena oscyluje w granicach 2 euro za kilogram. Wina i Raki (Tsikuda lokalny bimber) kosztują około 2 Euro za litr.

Po wyspie najłatwiej poruszać się wypożyczonym samochodem. W miejscowościach turystycznych wypożyczalnie są na każdym kroku.

Historia Krety

Historia Krety

Historia Krety

Historia kultury Krety sięga czasów neolitu. Początki osadnictwa człowieka na Krecie to lata 6000-3000 przed naszą erą. W tym okresie ludzie mieszkali głównie w domach zbudowanych z kamienia i zajmowali się hodowlą bydła oraz uprawą roli. W 3000 roku p.n.e. rozpoczyna się okres przedpałacowy trwajacy do 2100 r.p.n.e. W tym okresie powstaje min.: budownictwo z cegieł, proste narzędzia z brązu, koło garncarskie.
Okres do roku 1500 p.n.e. zwany minojskim to największy rozkwit kultury Kreteńskiej a jednocześnie początek kultury europejskiej. W okresie monojskim powstają na Krecie pałace w Knossos, Fajstos oraz Malli, rozwija się handel w basenie morza śródziemnego.

Kultura kreteńska z tego okresu to bogate zdobienia pałaców, malowidła, biżuteria ze złota oraz pismo linearne. Kres złotego okresu nadszedł wraz z nadejściem katastrof naturalnych. Wybuch wulkanu na wyspie Thira (obecnie Santorioni) doprowadził do powstania fali tsunami o wysokości 40-80 metrów, które w połączeniu z trzęsieniami ziemi doprowadziły do ruiny całą wyspę. Osłabioną Kretę napadli Mekończycy, ostatecznie niszcząc wszystkie pałace. Można przyjąć że od tego czasu Kreta należy do Grecji. Jednak nie ma żadnego wpływu i nie jest zaangażowana na politykę kontynentalną ze względu na walki wewnętrzne własnych miast-państw.
W 67 r.p.n.e. wyspę zdobywają Rzymianie pod wodzą Kwintusa Cecyliusa Metallusa zwanego Creticus. Od III w.n.e rozpoczyna się panowanie Cesarstwa Bizantyjskiego na wyspie.

W IX wieku wyspa dostała się pod panowanie arabskie (mauretańskich Saracenów), które trwało około 50 lat. W XIII wieku pod panowanie weneckie, które trwało aż do roku 1669, w którym wyspę zdobyli Turcy.
W 1670 roku miało miejsce powstanie Kreteńskie, jednak już w rok później Turcy odzyskali panowanie nad wyspą. Do kolejnych walk doszło w latach 20-tych XVIII wieku. Wojska tureckie spustoszyły najbardziej urodzajny płaskowyż Lassithi i dokonały rzezi ludności cywilnej. W latach 1820 do 1844 wyspa należała do Egiptu. W 1869 roku Turcy krwawo stłumili kolejne powstanie.
W 1898 roku po kolejnym zrywie narodowym, Kreta stała się autonomiczną republiką, jednak pod protektoratem Imperium Osmańskiego (dalej Turcja). W 1908 roku Kreta ogłosiła niepodległość, która nie została uznana na arenie międzynarodowej. W 1913 roku włączona do Grecji.

W trakcie II Wojny Światowej na Krecie toczyły się zażarte walki z niemiecką armią. 20 maja 1941 roku ma miejsce największy jak do tej pory powietrzno-desantowy atak na wyspę. W ataku pod kryptonimem Merkury na wyspie wylądowało 25 000 żołnierzy niemieckich - głównie spadochroniarzy. Niemcy napotkali na silny opór sił brytyjskich stacjonujących na wyspie po ewakuacji z kontynentu. Flota brytyjska niszczyła morskie oddziały inwazyjne przez co Niemcy zostali odcięci od zaopatrzenia. Błędnie oceniając sytuację Brytyjczycy podjęli decyzję o poddaniu wyspy i ewakuowali się z zatoki Suda w pobliżu Chanii. W walkach brali udział mieszkańcy Krety, którzy walczyli z niemieckim najeźdźcą głównie białą bronią. Była to walka noży i łopat przeciwko karabinom, ale dzięki odwadze Kreteńczyków oddziały brytyjskie mogły się ewakuować z wyspy.

Wycieczki fakultatywne

Wycieczki fakultatywne naKrecie

W artykule Zwiedzanie Krety opisaliśmy w jaki sposób możecie podróżować i zwiedzać grecką wyspę Kretę. Osobiście preferujemy zwiedzanie na własną rękę (najlepiej wynajętym samochodem), ponieważ dla nas jest to najkorzystniejszy stosunek wygody podróżowania do ceny.
Dla osób, które boją się jeździć samemu lub z powodu bariery językowej wolą opiekę polskiego przewodnika przygotowaliśmy poniżej przykładowe zestawienie cen w euro wycieczek fakultatywnych u jednego z polskich tour operatorów wycieczek. Ceny pochodzą z wakacji 2015 roku.
W jaki sposób można zapisać się na wycieczkę?
Przy wykupieniu pobytu/wakacji na Krecie u popularnych tour operatorów (TUI, Itaka, Grecos, Neckermann) zawsze na początku pobytu jest spotkanie w hotelu z polskim rezydentem, który ma za zadanie zachęcić do wykupu wycieczek z jego biurem. Najczęściej na lotnisku podróżni otrzymują plany wycieczek wraz z cenami (wśród dokumentów do hotelu).

Rejsy z Krety

Rejsy z Krety

Rejsy z Krety

W wielu portowych miasteczkach takich jak Hersonissos, Chania, Rethymnon czy Agios Nikolaos można wykupić rejs statkiem wycieczkowym. Oferta lokalnych biur podróży będzie z pewnością atrakcyjniejsza cenowo od tych proponowanych przez polskie biura jako wycieczki fakultatywne. Choć decydując się na wykupienie samodzielnie wycieczki należy liczyć się z koniecznością zapewnienia sobie transportu do i z portu oraz brakiem opieki polskiego pilota. Do odważnych jednak świat należy i postaramy się Wam przybliżyć najpopularniejsze i najciekawsze kierunki wycieczek statkiem. Większość wycieczek dostępnych jest jedynie w sezonie czyli w okresie od 01.05 do 25.10.

Santorini

Santorini to położona 140 kilometrów od Krety powulkaniczna wyspa której 50 % wyparowało podczas ostatniej erupcji ponad 3000 lat temu (około roku 1620 przed naszą erą). Piękne miejsce z charakterystyczną zabudową – białe domki z niebieskimi elementami wykończeniowymi.

SANTORINI wycieczka szybką łodzią - € 139,00
Dni: Poniedziałek-Piątek, Niedziela
Dzieci (0-4 lat) za darmo, Dzieci (5-12 lat) € 69,50

Gramvousa & Balos

Wyspa z ruinami XVI wiecznej weneckiej twierdzy. Wyspa była bazą piratów. Opis wysypy Gramvousa.
Balos to z kolei piękna plaża z czystym jasnym piaskiem i kolorem wody. Płytka woda to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Więcej informacji o Balos.

GRAMVOUSA - BALOS - € 25,00
Dni: Codziennie
Dzieci (0-4 lat) za darmo, Dzieci (5-12 lat) € 12,00

Spinalonga

Na wyspie była twierdza a później ostatnia kolonia trędowatych (do roku 1957!) . Do zwiedzania ruiny twierdzy. Więcej informacji o Spinalonga.
Z AGIOS NIKOLAOS - € 15,00
Dni: Codziennie
Dzieci (0-4 lat) za darmo, Dzieci (5-12 lat) € 7,50

Z ELOUNDY - € 10,00
Dni: Codziennie
Dzieci (1-4 lat) za darmo, Dzieci (5-12 lat) € 5,00

Z PLAKI - € 8,00
Dni: Codziennie
Dzieci (0-4 lat) za darmo, Dzieci (5-12 lat) € 4,00

Chrissi

Niewielka niezamieszkana wyspa będąca obecnie rezerwatem przyrody. Można się poczuć jak Robinson Crusoe.. ale poza sezonem ;)
Z IRAPETRA - € 25,00
Dni: Codziennie
Dzieci (1-4 lat) za darmo, Dzieci (5-12 lat) € 5,00

W wielu miejscach oferowane są również rejsy łodziami z przeźroczystym dnem z którego można podziwiać podwodne życie morza śródziemnego koszt takiego rejsu to około € 15,00 - € 20,00

Kritsa

Kritsa Kreta

Kritsa

Wioska Kritsa jest pięknie położona na zboczu góry. Kiedyś słynęła z rękodzieła, dziś mimo, że nadal ma taką opinię to na straganach i w sklepikach przeważają chińskie wyroby (oczywiście nadal można spotkać np. obrusy i serwetki ręcznie wyszywane, ale jest ich mało i są bardzo drogie). Również dania w restauracjach na ogół są o 1-2 euro droższe niż w pozostałych częściach Krety.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Kritsa Kreta Kritsa Kreta
Kritsa Kreta Kritsa Kreta
kościół Panagia Odigitria w Kritsa Kreta kościół Panagia Odigitria w Kritsa Kreta
kościół Panagia Odigitria w Kritsa Kreta kościół Panagia Odigitria w Kritsa Kreta
Kritsa Kreta Kritsa Kreta
Kritsa Kreta Kritsa Kreta
Kritsa Kreta Kritsa Kreta
Kritsa Kreta Kritsa Kreta

Będąc w Kritsa warto zwiedzić w okolicy:
Kościół Panagia Kera z pozostałościami zabytkowych fresków.
Ruiny starożytnego Lato

Spinalonga

Spinalonga Kreta

Spinalonga (a właściwie Kalidon)

Początkowo wyspa Spinalonga pełniła funkcje obronne portu Krety: Elounda, więc wybudowano na niej w roku 1579 wenecką twierdzę trudną do zdobycia.
W latach 1903-1957 na Spinalonga była kolonia trędowatych. Trędowaci zajmowali domy turków, którzy przed chorymi uciekali z wyspy. Rozwiązując kolonię w roku 1957 ostatnich jej mieszkańców zabrano do szpitala w Atenach. Od tego czasu wyspa jest niezamieszkana.

Informacje praktyczne:
Na wyspę można dopłynąć statkiem z miejscowości: Agios Nikolaos, Elounda, Plaka.
Z racji, że wyspa jest kamienna (z niewielką ilością roślinności) na Spinalonga jest bardzo gorąco (w lato ludzie często tam mdleją). Należy pamiętać o zabraniu nakrycia głowy i zapasu wody.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Spinalonga Kreta
Spinalonga Kreta Spinalonga Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

10 miejsc wartych zobaczenia na Krecie

10 miejsc wartych zobaczenia na Krecie

W związku z licznymi zapytaniami, które otrzymaliśmy o to co warto zwiedzić na Krecie postanowiliśmy zrobić własny ranking top 10 na wyspie Kreta.

1.Retymnon

Przepiękne weneckie miasto. Należy uważać, aby w nim nie zabłądzić w gąszczu przyportowych uliczek. Wyjątkowy klimat i atmosfera starówki sprawia, że chętnie tam wracamy przy każdej naszej wizycie. Zwiedzanie twierdzy można sobie darować, polecam ten czas przeznaczyć na spacer uliczkami miasta poniżej. Naszym zdaniem numer 1 i obowiązkowy punkt programu.

2.Płaskowyż Lasiti

Miejsce, które trudno opisać słowami a żadne z moich zdjęć nie oddaje jego piękna. Po prostu trzeba zobaczyć.

3.Elafonisi

Chyba najpiękniejsza plaża na całej wyspie. Różowy piasek, błękitne morze i możliwość przejścia po piasku do niewielkiej wysepki sprawiają, że jest to jedna z najchętniej odwiedzanych plaż.

4.Falasarna

Kolejna piaszczysta plaża na zachodnim brzegu wyspy. Polecamy szczególnie na podziwianie zachodów słońca.

5.Muzeum archeologiczne w Iraklionie

Muzeum znajduje się w samym centrum stolicy Krety – Iraklionie. Dla każdego, kto interesuje się historią czy sztuką – obowiązkowy punkt wycieczki.

6.Knossos

Choć krytykowane ze nieudolną rekonstrukcje, jako jedyne pozwala na wyobrażenie sobie dokonań Kreteńczyków sprzed 5000 lat. Polecam poza sezonem ze względu na duże zainteresowanie jakim się cieszy.

7.Matala

Plaża, przy której znajdują się skalne groty. Pierwotnie grobowce a w latach 60 zamieszkane przez hipisów. Dziś hipisa można spotkać przy wejściu na plaże jak sprzedaje koraliki Bardzo lubię tą plażę ze względu na to, że o godzinie 12 leżymy na wprost słońca które jest nad morzem a nie jak na północy Krety za naszymi plecami..

8.Vai

Jedna z nielicznych plaż z palmami. Główna część gaju palmowego jest już co prawda ogrodzona siatką i niedostępna… ale w dalszym ciągu można sobie znaleźć palemkę blisko morza, pod którą możemy odpocząć po pływaniu..

9.Chania

Miasto zbudowane również przez wenecjan choć zdecydowanie większe od Retymnonu. Polecamy zwiedzać pod wieczór kiedy miasto tak naprawdę ożywa i nadbrzeżne restauracje zapełniają się gośćmi.

10.Wąwóz Samaria

Ze względu na swoją długość i sławę dla wielu to obowiązkowa pozycja zwiedzania


Przy okazji warto zapoznać się z tematem:
5 miejsc, które odradzamy

Driros

Driros Kreta

Driros (Dreros)

2 km od Neapoli znajdują się ruiny antycznego miasta Driros.
Jak większość starożytnych miast również Driros położone jest na wzniesieniu, co ułatwiało obronę miasta a obecnie sprawia, że jest to wspaniały punkt widokowy.
Pierwsze prace wykopaliskowe rozpoczęto w roku 1917. Obecnie odkryto ruiny miasta, świątyni Apollina z VII w p.n.e. (w której ruinach odkryto trzy figurki z brązu przedstawiające prawdopodobnie Apollina, jego siostrę bliźniaczkę Artemis i ich matkę Leto - Figurki znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Iraklionie), świątyni Ateny Patronki Miasta, dwóch fortec oraz agory z III w p.n.e..

Informacje praktyczne:
Aby dotrzeć do Driros należy z Neapoli kierować się na Kourounes, po ok kilometrze skręcić w prawo kierując się znakami na stanowisko archeologiczne ("Ancient town of Driros"). Z parkingu do stanowiska archeologicznego starożytnedo Driros idzie się jeszcze 500 m - należy pamiętać o wygodnym obuwiu.
Niestety w dniu, gdy tam byliśmy było nieczynne, na bramie brak informacji o godzinach otwarcia.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Driros Kreta Driros Kreta
Driros Kreta Widok z parkingu przy DrirosKreta
Widok z parkingu przy DrirosKreta Widok z parkingu przy DrirosKreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Po zwiedzeniu Driros można odwiedzić spokojne miasteczko Neapoli i napić się w nim soumada.

Agii Deka

Agii Deka Kreta

Agii Deka (Άγιοι Δέκα, Agioi Deka)

Wieś położona 1,5 km od Gortyny zbudowana na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na równinę Messara. Wieś zbudowano na pozostałościach starożytnego Gortys (Gortyny) i przypuszcza się, że część domów zbudowano z kamieni pochodzących właśnie z tego starożytnego miasta.
Nazwa Agii Deka czyli Dziesięciu Świętych została nadana na cześć dziesięciu chrześcijan, którzy w roku 250 (za panowania cesarza Decjusza) odmówili udziału w poświęceniu pogańskiej świątyni (za co zostali zabici). W kościele Agii Deka znajduje się kamień, na którym wykonano egzekucję oraz ikony.
W południowo-zachodniej części Agii Deka znajduje się sześć grobów męczenników.
W miejscowości Agii Deka znajduje się lokalne muzeum archeologiczne zawierające znaleziska z tego obszaru.

Almyros Beach

Almyros Beach Kreta

Almyros - plaża

Piękna piaszczysta plaża Almyros położona jest zaledwie 2,2 km od centrum Agios Nikolaos.
Nazwa plaży pochodzi od rzeki Almyros - plaża znajduje się w jej delcie.
Z plaży jest bardzo łagodne zejście do morza dzięki czemu jest ona odpowiednia również dla rodzin z dziećmi.
Plaża Almyros słynie ze sportów wodnych: na niej można wypożyczyć m.in. skutery wodne, narty wodne, motorówki.

Dlaczego warto wybrać właśnie Kretę na wakacje?

Wakacje na Krecie

Dlaczego warto wybrać właśnie Kretę na wakacje?

1. Ma się gwarancję pogody: sezon wakacyjny trwa między majem a wrześniem. W tym okresie niezmiernie rzadko zdarza się by padało.
2. Cena wakacji na Krecie jest bardzo zbliżona do wakacji nad polskim Bałtykiem (tylko nie mamy gwarancji pogody a morze zawsze jest zimne) – a zdarza się, że kupując last minute wakacje wyjdą taniej na Krecie. Produkty w sklepach kosztują podobnie jak w Polsce.
3. Piękne krajobrazy Krety. Nie ma nic do dodania: wystarczy spojrzeć na zdjęcia: góry, morze, płaskowyż Lassithi.
4. Sympatyczni Kreteńczycy: bardzo otwarci, przyjaźni dla turystów i zawsze uśmiechnięci. A do tego nigdy się nie śpieszą ;) Warto wczuć się w taki tryb życia jak oni prowadzą, choćby podczas wakacji.
5. Ciepłe, czyste morze, w którym można kąpać się. Plaża idealna dla rodzin z dziećmi dzięki łagodnemu zejściu do morza to np. Elafonisi.
6. Dla tych co nie lubią leżeć i opalać się lub pluskać cały dzień w morzu/basenie jest wiele interesujących miejsc do zwiedzania: miasta czarujące klimatem jak Rethymnon czy Chania, wykopaliska w Lato, Knossos i Festos, plaże jedne z najładniejszych w europie (Wai z plamami daktylowymi, Elafonissi z różowym piaskiem), klasztory, które odegrały istotną rolę w trakcie okupacji tureckiej.
7. Pyszna (i bardzo zdrowa) kuchnia śródziemnomorska bazująca na oliwie z oliwek (oraz samych oliwkach), fecie, czosnku, pomidorach, rybach, owocach morza, świeżych aromatycznych przyprawach i winie.

Sougia

Sougia Kreta

Sugia (Sougia)

Mimo, że w miejscowości powstają nowe hotele, pensjonaty i tawerny nastawione na turystów to miejscowość nadal jest cicha i spokojna.
W Sougia są dwie ładne żwirowe plaże z grotami.
W miejscowości można zwiedzić kościółek z mozaikową posadzką z VI wieku (pozostałość po wczesnobizantyjskiej bazylice).

Będąc w Sougia warto udać się na spacer i zwiedzić pozostałości antycznego Lissos (dojście do Lissos trwa ok 2 godziny i należy zabrać odpowiednie obuwie oraz zapas wody).

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Moni Vrondisiu

Moni Vrondisiu Kreta

Moni Vrondisiu (Moni Vrontisiou, Monastery Vrondisiu)

Jest to jeden z najstarszych klasztorów na Krecie (dokładna data powstania kompleksu nie jest znana, zbudowanie aktualnych budynków datuje się na 1630-1639). W 1866 roku w trakcie powstania przeciw Turkom Moni Vrondisi był siedzibą powstańców przez co budynki ucierpiały.
Zwiedzając klasztor podziwiać w nim można freski oraz ikony (obowiązuje zakaz fotografowania w kościele).
Przy bramie wejściowej rosną imponujące platanowce a pod nimi jest wenecka fontanna (z XV wieku) z wodą z nigdy nie wysychającego źródełka. Fontanna przedstawia Adama i Ewę a woda wypływa z czterech głów symbolizujących rzeki raju.

Z klasztoru można podziwiać widok na dolinę.

Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta
Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta
Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta
Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta
Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Zaros i Votomos

Zaros i jezioro Votomos

Zaros

W miejscowości Zaros znajdują się dwa młyny (jedne z nich można zwiedzać).
W miejscowości są hodowle pstrągów - dzięki nim w tawernach, (których jest mnóstwo wzdłuż głównej ulicy) można zjeść świeże rybki :) Zwiedzając Zaros warto ich spróbować.
Z myślą o turystach są otwarte dla zwiedzających tradycyjne warsztaty: tkacki i produkujący instrumenty muzyczne.

Na północny wschód od Zaros jest sztuczne jezioro Votomos (Limni Votomou).
Nad jeziorem znajduje się tawerna z kiepską obsługą: na podanie napojów w pustej restauracji (widać na poniższych zdjęciach) czekaliśmy ok 20 min. Świeżo wyciskany sok pomarańczowy był mocno rozwodniony. Łazienka tak długo nie była sprzątana, że z racji przepełnienia koszy na śmiecie na podłodze leżały zużyte papiery i ręczniki papierowe. Widząc jak obsługa nie dba o porządek nie zdecydowaliśmy się na zjedzenie rybek (które dodatkowo obrażały nas cenami). Zdecydowanie odradzamy.

Przy jeziorze jest początek wąwozu Zaros. Sześciokilometrowa trasa jest łatwa do przejścia.

Zaros otoczone jest zespołem kościołów i klasztorów.

Komos

Komos Kreta

Komos (Kommos)

Około 4 km na północny wschód od Matali znajduje się urocza plaża z krystalicznym morzem i czystym piaskiem. Idealne miejsce by odpocząć od zgiełku panującego na plaży Matala.
Nieopodal plaży znajduje się stanowisko archeologiczne: pozostałości bogatego minojskiego miasta a jednocześnie portu dla Fajstos. Miasto prowadziło ożywioną wymianę handlową z terenami zamorskimi (Egiptem, Cyprem, Grecją kontynentalną). Oprócz pozostałości stromych ulic i fundamentów dwupiętrowych domów odkryto pozostałości klasyczno-hellenistycznej świątyni, ołtarza ofiarnego, zakładów rzemieślniczych.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Klasztor Moni Kapsa

Moni Kapsa Kreta

Klasztor Moni Kapsa (Monastery of Agios Ioannis Kapsa)

Klasztor jest położony na południe od Sitii.
Zbudowano go w XIV-XV wieku w trudno dostępnym miejscu w otoczeniu skał i jaskiń.
Mnisi porzucili klasztor po ataku Turków w 1460 lub 1471 roku.
W 1841 roku w ruinach zamieszkał Joanis Vitsentzos z Lithines zwany bratem Josif. Asceta zamieszkał w jaskini na stromej ścianie wąwozu nad klasztorem, odnowił dwie cele dla gości i zadbał o odbudowę klasztoru. Od roku 1975 prowadzone są prace rekonstrukcyjne klasztoru Moni Kapsa. Zwiedzając klasztor zobaczyć można kolorową mozaikę na podłodze, szczątki świętych (m.in. czaszkę brata Josif).

Niedaleko klasztoru znajduje się kamienista plaża.

Informacje praktyczne:
Zwiedzanie klasztoru możliwe w godzinach: 06.30-12.30 i 15.30-19.00. Należy pamiętać o odpowiednim stroju obowiązującym, gdy chce się zwiedzać klasztory i kościoły (długie spodnie lub spódnica do kostek, bluzka z długim rękawem).

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Kserokambos

Kserokambos Kreta

Kserokambos (Kserokampos, Xerokambos, Xerokampos)

W zatokach Kserokambos jest płytkie turkusowe morze i piękne piaszczyste plaże. W to miejsce dociera niewielu turystów, więc można zaznać ciszy i spokoju na plaży.
Okolice plaży są skaliste, z nielicznymi drzewami.

Informacje praktyczne:
W przypadku silnego wiatru przenoszącego piasek poleca się udać na plażę wysuniętą najbardziej na południe (niedaleko tawerny): droga osłania ją od wiatru.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Strony