Rethymnon

Rethymnon Kreta

Rethymnon (Retimno, Rethimnon, gr. Ρέθυμνο)

Trzecie co do wielkości miasto na Krecie.
W starożytności miasto nosiło nazwę Rhytymna (Rithimna).
W roku 1303 miasto zostało zniszczone na skutek trzęsienia ziemi.
W trakcie panowania weneckiego (1204-1669) Rethymnon przeżył rozkwit architektury, sztuki i nauki. Stare miasto jest w większości zbudowane przez Wenecjan. Zachwyca swoimi wąskimi uliczkami, dbałością o architektoniczne detale (m.in. rzeźbione obramowania okien, bogato zdobione balkony) oraz zamiłowaniem Greków do otaczania się zielenią (mimo braku miejsca na trawnik czy ogródek Grecy wystawiają przed mieszkaniami oraz na balkonach rośliny w doniczkach). Na starym mieście stoi Fontanna Rimondiego z 1629 r nawiązująca do herbu Wenecji: woda tryska z płaskorzeź w kształcie lwich głów.
Wokół starego weneckiego portu obecnie mieszczą się klimatyczne restauracje: oczekując na posiłek można podziwiać pływające w morzu rybki oraz turecką latarnię.
W latach 1573-1580 r Wenecjanie wznieśli fortecę w celu obrony miasta przed atakami Turków i piratów. W roku 1645 Turcy zdobyli fortecę po 23 dniach oblężenia. Do dziś zachowały się fragmenty budynków w twierdzy, min: skład amunicji, budynki administarcyjne, koszary, cysterny, teatr, kościoły Agia Ekaterini i San Niccolo. Z okien fortecy można podziwiać panoramę Rethymnonu.
Nieopodal fortecy znajduje się Muzeum Archeologiczne (dawne więzienie) z eksponatami od okresu neolitycznego do hellenistycznego znalezione w całym regionie, w którym znajdują się m.in. malowane sarkofagi z cmentarzyska w Armeni. Jeśli ktoś będzie czuł niedosyt tradycyjnej kultury kreteńskiej to można udać się do Muzeum Etnograficznego zawierającego tradycyjne narzędzia, przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki ludowej (koronki, hafty, ubrania, kosze plecione, ceramika), zdjęcia.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Rethymnon Kreta Rethymnon Kreta
Rethymnon Kreta Rethymnon Kreta
Fontanna Rimondiego Rethymnon Kreta Twierdza wenecka Rethymnon Kreta
Fontanna Rimondiego | Twierdza wenecka

Widok z twierdzy Rethymnon Kreta
Widok z twierdzy Rethymnon Kreta
W Rethymnon oprócz pójścia na piaszczystą plażę warto zjeść w jednej z urokliwych restauracji znajdujących się w starym porcie.
Rethymnon restauracja w starym porcie, Kreta

A oto jak pięknie wyglądają te restauracje w starym porcie Rethymnon nocą.
Widok na nocny Rethymnon i urocze restauracje w jego starym porcie Widok na nocny Rethymnon i urocze restauracje w jego starym porcie
Świeże ryby w restauracji w starym porcie.Rethymnon

Rethymnon zachwyca nas o każdej porze dnia i nocy :)

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie