Klasztor Katholiko

Klasztor Katholiko Kreta

Klasztor Katholiko (Katholiko Monastery)

Zespół Klasztorny Katholiko (Jana Pustelnika) jest najstarszym klasztorem na Krecie, najstarsze budynki datuje się na XV-XVi wieku, ale przypuszcza się że klasztor istniał już w XI wieku. Mimo, że jest opuszczony nadal można podziwiać zapierające dech w piersiach ruiny.

6-7 października odprawiane są na terenie Klasztoru Katholiko nabożeństwa ku czci świętego Jana Pustelnika

W XVI wieku mnisi opuścili klasztor. Potocznie przypuszcza się, że mogli przenieść się do Klasztoru Gouverneto, ponieważ na klasztor Katholiko często napadali arabscy piraci (nie potwierdzają tej wersji żadne źródła a wręcz uważa się, że niemożliwe by mnisi z Klasztoru Katholiko czyli Jana Pustelnika mogli okazać brak szacunku Janowi Pustelnikowi zmieniając patrona na Gouverneto czyli Maryję).

Przed bramą prowadzącą do klasztoru znajduje się udostępniona do zwiedzania grota Jana z Gouverneto, w której znajduje się murowany piec i cysterna. Jaskinia ma ponad 100m długości.
Z jaskinią jest związana legenda. Jaskinię zamieszkiwał pustelnik Św. Jan, który pod koniec życia nie był w stanie chodzić wyprostowany przez co w lesie myśliwy myląc go ze zwierzyną postrzelił Św. Jana. Św. Jan wrócił do jaskini i zmarł na skale. Uważa się, że owa skała ma właściwości uzdrawiające.

Około 10 minut drogi w dól od Klasztoru Katholiko znajdował się port, z którego widać skały w kształcie statku.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie