Lissos

Lissos Kreta

Lissos (Lisos, Λισός)

Antyczne Lissos mieściło się w dzisiejszej zatoce Agios Kirikos. Było portem dla Elyros, posiadało własne monety.
W okresie rzymskim miejscowość była znana ze źródeł leczniczych.
W Lissos są pozostałości świątyni Asklepiosa (Bóstwo zdrowia) z IV wieku p.n.e.: posadzka mozaikowa, fragmenty murów (w tym wykorzystanych do budowy fragmentów budowli starożytnych), podstawy posągów, skrzynia ofiarna. Pod posadzką świątyni płynie do fontanny woda ze źródełka leczniczego.
Prace archeologiczne rozpoczął Platon w 1957 roku. Archeolodzy odkryli fragmenty 20 posągów m.in. Asklepiosa, Hygeia i Plutona, ruiny teatru, akweduktu. Na północy Lissos znajdowały się domy z okresu późno-rzymskiego, zaś na zachodzie grobowce z okresu hellenistycznego i rzymskiego.
Na pozostałościach wczesnochrześcijańskich bazylik stoją kaplice: Agios Kirikos i Panagia. W kaplicy Agios Kirikos 15 czerwca obchodzony jest dzień Św. Kirikosa. Uroczystości trwają całą noc i ich zwieńczeniem jest poranna liturgia.

Lissos zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w IX w.

Informacje praktyczne:
Okolice starożytnego Lissos są niezamieszkane. Dotrzeć do nich można drogą wodną lub pieszo idąc z Sougia (zajmuje to około 2 godziny, droga miejscami jest stroma, więc należy zabrać obuwie trekkingowe i zapas wody - drodze nie ma żadnych sklepów).

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie