Loutro

Loutro Kreta

Loutro (Lutro, Λουτρό)

Nazwa miejscowości Loutro pochodzi od greckiego słowa "kąpiel" i jest nawiązaniem do wielu starożytnych łaźni, które znajdowały się w okolicy.

Docierając do wioski podróżników uderza podobieństwo do Santorini: domki są białe z niebieskimi oknami.
Mimo, że większość mieszkańców żyje z turystyki to Loutro nie przypomina typowej miejscowości turystycznej: nie ma w nim dużych hoteli z basenami, nie ma tłoku, nie ma samochodów. Za to turysta znajdzie tu spokój, czyste morze, kreteńską gościnność i uśmiech. W Loutro są restauracje, kawiarnie, pokoje gościnne, markety i sklepy z pamiątkami. Codziennie promy kursują do Chora Sfakion, Agia Roumeli, Palaiochora.

W Loutro znajdował się port, do którego trafił św. Paweł zepchnięty z kursu podczas burzy. Port odgrywał ważną rolę w czasach rzymskich jako port pobliskiego Anopolis.
Port był później zamieszkiwany przez piratów, których wygnali wenecjanie. Wenecjanie zbudowali niewielką twierdzę do obrony przed dalszymi najazdami obcych (fragmenty ruin ostały się do dziś).

Na zachód od Loutro znajdują się niewielkie ruiny z okresu rzymskiego i bizantyjskiego. Ostały się fragmenty fundamentów domu, tarasu, groby, cysterny.
W pobliżu jest kościół Sotrios Christou z freskami z XIV i XV wieku.

Informacje praktyczne:
Do woski można dotrzeć jedynie pieszo lub statkiem bądź promem. Trud wyprawy wynagradzają widoki i piękna zatoczka u podnóża ściany skalnej.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie