Klasztor Gouverneto

Gouverneto Monastery Kreta

Klasztor Gouverneto

Klasztor położony ok 5 km na północny zachód od Agia Triada.
Klasztor zbudowano w 1548 roku (niektóre źródła podają 1357 rok), w 1821 zniszczony na skutek pożaru, następnie odbudowany. Mnisi prowadzą prace konserwatorskie w klasztorze Gouverneto od 2005 roku. Kompleks klasztorny jest na planie kwadratu, posiada renesansową fasadę z współczesną dzwonnicą oraz kopułą poświęconą Maryi z weneckimi elewacjami. Wewnąrz klasztoru Gouverneto wyposażenie pochodzi głównie z XIX wieku. Dziedziniec Klasztoru ma prostokątny kształt. Kaplica na dziedzińcu jest zgłaszane do jednych z najstarszych fresków na Krecie. Klasztor Gouverneto pełnił funkcję obronną więc wyglądem przypomina twierdzę. Posiadał 4 wieże z miejscami dla strzelców w każdym z rogów (ostał się tylko 2 wieże).
Przed najazdem tureckim w klasztorze Gouverneto mieszkało ok 60 mnichów co czyniło go ówcześnie jednym z największych klasztorów na Krecie. Obecnie klasztor Gouverneto zamieszkuje niewielu mnichów w 50 celach na dwóch piętrach. W klasztorze znajduje się maleńkie muzeum przedmiotów liturgicznych i ikon z okresu bizantyjskiego.
Z Gouverneto związana jest legenda: Św. Jan Pustelnik z Gouverneto po ucieczce z Bliskiego Wschodu zamieszkał jako pustelnik w pobliskich grotach wraz z 98 innymi towarzyszącymi mu pustelnikami. Zmarł przypadkowo zastrzelony przez myśliwego. Grota, którą zamieszkiwał Św. Jan z Gouverneto istnieje do dziś.

Informacje praktyczne:
Zwiedzanie Klasztoru Gouverneto możliwe w godzinach 09:00 -12:00 i 17:00 - 19:00 w poniedziałki , wtorki i czwartki , oraz 09:00 - 11:00 i 17:00 - 20:00 w soboty i niedziele (nieczynne w środy i piątki). Wewnątrz klasztoru obowiązuje zakaz fotografowania, palenia. Należy być ubranym stosownie do zwiedzania miejsc sakralnych, czyli w długie spodnie/spódnice i bluzki z długim rękawem.