klasztor

Moni Vrondisiu

Moni Vrondisiu Kreta

Moni Vrondisiu (Moni Vrontisiou, Monastery Vrondisiu)

Jest to jeden z najstarszych klasztorów na Krecie (dokładna data powstania kompleksu nie jest znana, zbudowanie aktualnych budynków datuje się na 1630-1639). W 1866 roku w trakcie powstania przeciw Turkom Moni Vrondisi był siedzibą powstańców przez co budynki ucierpiały.
Zwiedzając klasztor podziwiać w nim można freski oraz ikony (obowiązuje zakaz fotografowania w kościele).
Przy bramie wejściowej rosną imponujące platanowce a pod nimi jest wenecka fontanna (z XV wieku) z wodą z nigdy nie wysychającego źródełka. Fontanna przedstawia Adama i Ewę a woda wypływa z czterech głów symbolizujących rzeki raju.

Z klasztoru można podziwiać widok na dolinę.

Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta
Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta
Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta
Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta
Moni Vrondisiu Kreta Moni Vrondisiu Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Klasztor Moni Kapsa

Moni Kapsa Kreta

Klasztor Moni Kapsa (Monastery of Agios Ioannis Kapsa)

Klasztor jest położony na południe od Sitii.
Zbudowano go w XIV-XV wieku w trudno dostępnym miejscu w otoczeniu skał i jaskiń.
Mnisi porzucili klasztor po ataku Turków w 1460 lub 1471 roku.
W 1841 roku w ruinach zamieszkał Joanis Vitsentzos z Lithines zwany bratem Josif. Asceta zamieszkał w jaskini na stromej ścianie wąwozu nad klasztorem, odnowił dwie cele dla gości i zadbał o odbudowę klasztoru. Od roku 1975 prowadzone są prace rekonstrukcyjne klasztoru Moni Kapsa. Zwiedzając klasztor zobaczyć można kolorową mozaikę na podłodze, szczątki świętych (m.in. czaszkę brata Josif).

Niedaleko klasztoru znajduje się kamienista plaża.

Informacje praktyczne:
Zwiedzanie klasztoru możliwe w godzinach: 06.30-12.30 i 15.30-19.00. Należy pamiętać o odpowiednim stroju obowiązującym, gdy chce się zwiedzać klasztory i kościoły (długie spodnie lub spódnica do kostek, bluzka z długim rękawem).

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Klasztor Agios Panteleimona

Agios Panteleimona Kreta

Moni Agios Panteleimona (Agios Panteleimon Monastery, Moni Agiou Panteleimona)

Klasztor Agios Panteleimona znajduje się 3 km na południe od Fodele , wśród gajów oliwnych i pomarańczowych.

Dokładna data wybudowania klasztoru nie jest znana. (przypuszcza się, że zbudowano go po 1539 r.). Klasztor został zbudowany w stylu twierdzy i dzięki temu odgrywał rolę podczas walk Kreteńczyków z Turkami. Kilkakrotnie był niszczony i plądrowany przez Turków.

Informacje praktyczne:
Niestety dnia dzisiejszego zachowały się jedynie część ścian oraz piękne wejście do klasztoru Agios Panteleimona

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Piso Moni Preveli

Piso Preveli Kreta Klasztor

Klasztor Piso Preveli (Piso Moni Preveli, Preweli, Preveli, )

Klasztor znajduje się ok 4 km od Klasztoru Kato Preveli.
Zespół klasztorny Piso Preveli ma ok 1000 lat (choć większość obecnych budowli jest dużo młodsza).

Klasztor Piso Preveli odgrywał istotną rolę w powstaniach przeciwko władzy tureckiej w XVIII i XIX wieku oraz był centrum ruchu oporu przeciw Niemcom w trakcie II wojny światowej.

Z klasztoru rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.

Informacje praktyczne:
Klasztor Piso Preveli zwiedzać można w godzinach: 8.00-13.00 i 15.00-19.00

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Klasztor Gouverneto

Gouverneto Monastery Kreta

Klasztor Gouverneto

Klasztor położony ok 5 km na północny zachód od Agia Triada.
Klasztor zbudowano w 1548 roku (niektóre źródła podają 1357 rok), w 1821 zniszczony na skutek pożaru, następnie odbudowany. Mnisi prowadzą prace konserwatorskie w klasztorze Gouverneto od 2005 roku. Kompleks klasztorny jest na planie kwadratu, posiada renesansową fasadę z współczesną dzwonnicą oraz kopułą poświęconą Maryi z weneckimi elewacjami. Wewnąrz klasztoru Gouverneto wyposażenie pochodzi głównie z XIX wieku. Dziedziniec Klasztoru ma prostokątny kształt. Kaplica na dziedzińcu jest zgłaszane do jednych z najstarszych fresków na Krecie. Klasztor Gouverneto pełnił funkcję obronną więc wyglądem przypomina twierdzę. Posiadał 4 wieże z miejscami dla strzelców w każdym z rogów (ostał się tylko 2 wieże).
Przed najazdem tureckim w klasztorze Gouverneto mieszkało ok 60 mnichów co czyniło go ówcześnie jednym z największych klasztorów na Krecie. Obecnie klasztor Gouverneto zamieszkuje niewielu mnichów w 50 celach na dwóch piętrach. W klasztorze znajduje się maleńkie muzeum przedmiotów liturgicznych i ikon z okresu bizantyjskiego.
Z Gouverneto związana jest legenda: Św. Jan Pustelnik z Gouverneto po ucieczce z Bliskiego Wschodu zamieszkał jako pustelnik w pobliskich grotach wraz z 98 innymi towarzyszącymi mu pustelnikami. Zmarł przypadkowo zastrzelony przez myśliwego. Grota, którą zamieszkiwał Św. Jan z Gouverneto istnieje do dziś.

Informacje praktyczne:
Zwiedzanie Klasztoru Gouverneto możliwe w godzinach 09:00 -12:00 i 17:00 - 19:00 w poniedziałki , wtorki i czwartki , oraz 09:00 - 11:00 i 17:00 - 20:00 w soboty i niedziele (nieczynne w środy i piątki). Wewnątrz klasztoru obowiązuje zakaz fotografowania, palenia. Należy być ubranym stosownie do zwiedzania miejsc sakralnych, czyli w długie spodnie/spódnice i bluzki z długim rękawem.

Klasztor Chrisoskalitissa

Klasztor Chrisoskalitissa Kreta

Klaszotr Chrisoskalitissa (Chryssoskalitissa Monastery, Chrissoskalitissa, Hrisoskalitissas, Χρυσοσκαλίτισσα, Μονή Χρυσοσκαλιτίσσης)

XVII-wieczny niewielki biały klasztor przyciąga turystów swym malowniczym położeniem na skale nad morzem oraz widokiem, jaki z niego się rozpościera na zatokę.
Nazwa Chrisoskalitissa oznacza "złote schody". Z nazwą tą wiąże się legenda: aby dotrzeć do klasztoru należy pokonać 98 stopni a ostatni ze złota jest zauważalny jedynie dla wierzących.
W 1944 r częściowo zniszczony przez Niemców.

Informacje praktyczne:
Obecnie w klasztorze mieści się niewielkie muzeum, które można zwiedzać w godzinach: 9-12 i 15-17. Podziwiać w nim można ikony, szaty, naczynia liturgiczne, księgi. Udostępniona zwiedzającym jest również cela mnicha.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Po zwiedzeniu Klasztou Chrisoskalitissa warto później:
Odpocząć na uważanej za jednej z najładniejszych plaż Krety Elafonisi.
Odwiedzić miasto Palaiochora.

Moni Arkadiu

Moni Arkadi Kreta

Moni Arkadiu (Moni Arkadi, Moni Arkadiou)

Klasztor Arkadi typu obronnego powstał prawdopodobnie w X-Xi, obecne budowle datuje się na XVII w., odbudowany i odrestaurowany po 1866 r.
Klasztor stanowił schronienie dla powstańców przeciwko Turkom. 8 listopada 1866 r około 1000 patriotów (ok 300 powstańców, reszta to byli kobiety i dzieci) zabarykadowało się przeciwko 15.000 Turków. Gdy Turcy po dwóch dniach oblężenia wtargnęli do środka nie było szans na uratowanie się. Wtedy Kreteńczycy wysadzili magazyn z prochem: sami zginęli zabijając również wielu najeźdźców. Od tej pory 8 listopada jest świętem narodowym na Krecie a Moni Arkadiu symbolem walki o wolność. To tragiczne wydarzenie zainteresowało opinię publiczną Europy sytuacją Kreteńczyków pod turecką okupacją.
W kościele z fasadą z 1587 roku znajduje się muzeum upamiętniające walkę na terenie klasztoru. Znajdują się w nim płaskorzeźby, ikony, sztandar z powstania, naczynia i szaty liturgiczne, tureckie szable i działo, portrety poległych obrońców.

Informacje praktyczne:
Koszt zwiedzania klasztoru Arkadi to 2,5 euro. Zwiedzać można w godzinach 9-19.
W kilku miejscach obowiązuje zakaz fotografowania.
Z miejsc kościelnych jest to obiekt wg nas najbardziej godny polecenia do zwiedzania.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie