Rousolako

Roussolakkos

Roussolakkos Kreta

Roussolakkos (Rousolakkos, Rusolakos, Rousolako)

Miasto w starożytności nosiło nazwę Heleia. W czasach minojskich Roussolakkos było bogatym miastem, które było jednym z najważniejszych centrum handlu na wschodzie Krety, posiadało własny port Itanos (obecnie znajduje się pod poziomem morza). Miasto w czasach świetności obejmowało ok 50 hektarów z centralną ulicą. Upadek miasta datuje się na okres późnominojski, kiedy to prawdopodobnie tsunami zniszczyło miasto.
Resztki Roussolakkos archeolodzy odkryli w latach 1902-1904 (głównie fundamenty murów), lecz niestety część wykopalisk została zniszczona podczas II wojny światowej (oraz przez kradzież kamieni, które posłużyły do budowy domów). Na szczycie wzgórza Pefsofas znajdują się ruiny sanktuarium (z ok. 2000-1450r. p.n.e.), w którym odkryto wotywne gliniane figurki i kamienne tablice.
Na terenie wykopalisk Roussolakkos odkryto posąg Zeusa z ok. 1500 r. p.n.e. zdobiony złotem i kością słoniową, płytę wapienną w wyrytym "Hymnem do Zeusa Diktejskiego"

Informacje praktyczne:
Zwiedzać wykopaliska można od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00-15.00. Wstęp kosztuje 2 euro.
Dary wotywne odkryte na terenie wykopalisk Roussolakkos oglądać można zwiedzając Muzea Archeologiczne w Sitia, Agios Nikolaos i Iraklionie.
Posąg Zeusa znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Sitia

Wykopaliska w Roussolakkos Kreta Wykopaliska w Roussolakkos Kreta
Wykopaliska w Roussolakkos Kreta Wykopaliska w Roussolakkos Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie