Oliwa z oliwek

Kreteńska oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Powszechnie wiadomo, że Grecy w tym Kreteńczycy robią wyśmienitą oliwę z oliwek. Oliwa z oliwek pomaga zapobiegać: miażdżycy, chorobom serca, cukrzycy i nadciśnieniu, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.
Jak powstaje oliwa z oliwek?
Aby uzyskać 1 litr oliwy potrzeba 4-6 kg oliwek (jedno drzewo rodzi 20-30 kg owoców).
Produkcję oliwy należy rozpocząć przed upływem 24 godzin od zbioru, aby uzyskać najlepszą jakość oliwy. Oliwę tłoczy się w temperaturze pokojowej (poniżej 40°C, w prasach. miażdżąc oliwki z pestkami. W ten sposób wyciska się z nich sok, który następnie, poprzez wirowanie, rozdzielony jest na wodę i czystą oliwę.
Po przefiltrowaniu uzyskuje się najszlachetniejszą oliwę Extra Virgin (kwasowość ≤ 0,8%), oliwę Virgin (kwasowość ≤ 2 %) lub oliwę Lampante (kwasowość >2%).
Oliwa Lampante (posiadająca niskie walory organoleptyczne: zły smak, zapach i wygląd ) poddawana jest procesowi rafinacji (czyli ogrzewaniu) . W procesie rafinacji powstaje oliwa bez smaku i zapachu, którą miesza się z oliwą Virgin i sprzedaje jako Oliwę Rafinowaną (Pure Olive Oil).
Oliwki i pestki pozostałe po procesie tłoczenia obrabia się chemicznie i poddaje procesie rafinacji, następnie dodaje się oliwę virgin, aby nadać jej smaku i aromatu. W ten sposób Grecy uzyskują oliwę z wytłoczyn z oliwek (oliva sansa, pomace).

Oliwy poza poziomem kwasowości różnią się również smakiem, aromatem, kolorem. Wpływ na to ma miejsce uprawy (każdy region będzie mieć swoją unikalną kompozycję smakową oliwy), rodzaj oliwek, jakość owoców i dojrzałość, czas jaki upłynął między zbiorem a tłoczeniem oliwy z oliwek oraz temperatura tłoczenia. Np. niedojrzałe oliwki dają oliwę zieloną o intensywnym smaku z dużą ilością polifenoli (antyutleniacze, które z witaminą E usuwają wolne rodniki z organizmu)

Wytłoczoną oliwę przechowuje się w pojemnikach ze stali nierdzewnej, następnie przelewa się w butelki (najlepiej ciemne: światło słoneczne pogarsza jakość oliwy i zwiększa jej kwasowość).