Płaskowyż Lassithi

Płaskowyż Lassithi Kreta

Płaskowyż Lassithi (Lasithi Plateau, Οροπέδιο Λασιθίου)

Malowniczy płaskowyż krasowy położony na wysokości 820 m nad poziomem morza w górach Dikti.

Płaskowyż stanowił ostatnie centrum oporu Kreteńczyków oraz miejsce działania partyzantów. Dlatego też został doszczętnie zniszczony przez Turków i przez prawie 200 lat nie zamieszkany. Głód spowodował, że Turcy wyrazili zgodę na ponowne zagospodarowanie i wykorzystanie żyznych gleb.

Lassithi to płaska przestrzeń wielkości 5 x 8 km cała pokryta polami. Rosną tutaj zboża, ziemniaki, ale również drzewka owocowe. Na całym płaskowyżu można zobaczyć wiatraki z białymi żaglami, ponieważ pola nawadniane są przy pomocy pomp wiatrowych. Obecnie wiatraki wypierane są przez pompy elektryczne. Intensywne opady w tych rejonach mogły powodować podtopienia. Zapobiegliwi Rzymianie zbudowali system kanałów umożliwiający przy okazji regularne nawadnianie płaskowyżu. Obecna sieć kanałów pochodzi z okresu panowania weneckiego.

Oprócz jaskini Dikte warto zobaczyć mniej popularną Grotę Kronosa zwaną Trapeza mieszcząca się na północ od Tzermiado. Początkowo była ona zamieszkana, później chowano w niej zmarłych.
W miejscowości Agios Georgios znajduje się Muzeum Etnograficzne. Muzeum mieści się w oryginalnym domu z ok 1800 roku. W domu podziwiać można koło tkackie, kominek z naczyniami do gotowania, prasę do wina, ręcznie wykonane meble, piec chlebowy, naczynia do przechowywania wina i oliwy. Obok znajduje się drugi, młodszy dom, w którym zaprezentowano jak żyła współcześniejsza i bogatsza rodzina. W owym domu znajdują się m.in. hafty i obrazy.

Informacje praktyczne:
Cały płaskowyż można objechać, więc nie ma obaw o zabłądzenie ;-)
Restauracje w pobliżu wejścia do jaskini Dikte są zdecydowanie droższe i bardziej oblegane, więc warto wybrać restauracje pośrodku płaskowyżu.
Parkowanie pod jaskinią Dikte płatne.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Płaskowyż Lassithi Kreta Płaskowyż Lassithi Kreta
Płaskowyż Lassithi Kreta Płaskowyż Lassithi Kreta
Płaskowyż Lassithi Kreta Płaskowyż Lassithi Kreta
Płaskowyż Lassithi Kreta
Płaskowyż Lassithi: wiatrak, Kreta
Wiatrak na Lassithi

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie