Rethymnon

10 miejsc wartych zobaczenia na Krecie

10 miejsc wartych zobaczenia na Krecie

W związku z licznymi zapytaniami, które otrzymaliśmy o to co warto zwiedzić na Krecie postanowiliśmy zrobić własny ranking top 10 na wyspie Kreta.

1.Retymnon

Przepiękne weneckie miasto. Należy uważać, aby w nim nie zabłądzić w gąszczu przyportowych uliczek. Wyjątkowy klimat i atmosfera starówki sprawia, że chętnie tam wracamy przy każdej naszej wizycie. Zwiedzanie twierdzy można sobie darować, polecam ten czas przeznaczyć na spacer uliczkami miasta poniżej. Naszym zdaniem numer 1 i obowiązkowy punkt programu.

2.Płaskowyż Lasiti

Miejsce, które trudno opisać słowami a żadne z moich zdjęć nie oddaje jego piękna. Po prostu trzeba zobaczyć.

3.Elafonisi

Chyba najpiękniejsza plaża na całej wyspie. Różowy piasek, błękitne morze i możliwość przejścia po piasku do niewielkiej wysepki sprawiają, że jest to jedna z najchętniej odwiedzanych plaż.

4.Falasarna

Kolejna piaszczysta plaża na zachodnim brzegu wyspy. Polecamy szczególnie na podziwianie zachodów słońca.

5.Muzeum archeologiczne w Iraklionie

Muzeum znajduje się w samym centrum stolicy Krety – Iraklionie. Dla każdego, kto interesuje się historią czy sztuką – obowiązkowy punkt wycieczki.

6.Knossos

Choć krytykowane ze nieudolną rekonstrukcje, jako jedyne pozwala na wyobrażenie sobie dokonań Kreteńczyków sprzed 5000 lat. Polecam poza sezonem ze względu na duże zainteresowanie jakim się cieszy.

7.Matala

Plaża, przy której znajdują się skalne groty. Pierwotnie grobowce a w latach 60 zamieszkane przez hipisów. Dziś hipisa można spotkać przy wejściu na plaże jak sprzedaje koraliki Bardzo lubię tą plażę ze względu na to, że o godzinie 12 leżymy na wprost słońca które jest nad morzem a nie jak na północy Krety za naszymi plecami..

8.Vai

Jedna z nielicznych plaż z palmami. Główna część gaju palmowego jest już co prawda ogrodzona siatką i niedostępna… ale w dalszym ciągu można sobie znaleźć palemkę blisko morza, pod którą możemy odpocząć po pływaniu..

9.Chania

Miasto zbudowane również przez wenecjan choć zdecydowanie większe od Retymnonu. Polecamy zwiedzać pod wieczór kiedy miasto tak naprawdę ożywa i nadbrzeżne restauracje zapełniają się gośćmi.

10.Wąwóz Samaria

Ze względu na swoją długość i sławę dla wielu to obowiązkowa pozycja zwiedzania


Przy okazji warto zapoznać się z tematem:
5 miejsc, które odradzamy

Plaże

Plaże na Krecie

Plaże kreteńskie

Turyści wybierają na wczasy Kretę ze względu na gwarancję słonecznej pogody, piękne widoki oraz malownicze plaże.
Wybierając plażę warto zwrócić uwagę na to, czy będzie ona piaszczysta, żwirowa czy kamienista. Plaże są bezpłatne, koszt wypożyczenia zestawu: 2 leżaków i parasola to ok 5-10 euro. W przypadku kąpieli w morzu polecamy zakładać obuwie do wody ze względu na mieszkańców morza m.in. jeżowce. Warto z Polski przywieść olejki do opalania, ponieważ na Krecie są dużo droższe.

Rethymnon

Rethymnon Kreta

Rethymnon (Retimno, Rethimnon, gr. Ρέθυμνο)

Trzecie co do wielkości miasto na Krecie.
W starożytności miasto nosiło nazwę Rhytymna (Rithimna).
W roku 1303 miasto zostało zniszczone na skutek trzęsienia ziemi.
W trakcie panowania weneckiego (1204-1669) Rethymnon przeżył rozkwit architektury, sztuki i nauki. Stare miasto jest w większości zbudowane przez Wenecjan. Zachwyca swoimi wąskimi uliczkami, dbałością o architektoniczne detale (m.in. rzeźbione obramowania okien, bogato zdobione balkony) oraz zamiłowaniem Greków do otaczania się zielenią (mimo braku miejsca na trawnik czy ogródek Grecy wystawiają przed mieszkaniami oraz na balkonach rośliny w doniczkach). Na starym mieście stoi Fontanna Rimondiego z 1629 r nawiązująca do herbu Wenecji: woda tryska z płaskorzeź w kształcie lwich głów.
Wokół starego weneckiego portu obecnie mieszczą się klimatyczne restauracje: oczekując na posiłek można podziwiać pływające w morzu rybki oraz turecką latarnię.
W latach 1573-1580 r Wenecjanie wznieśli fortecę w celu obrony miasta przed atakami Turków i piratów. W roku 1645 Turcy zdobyli fortecę po 23 dniach oblężenia. Do dziś zachowały się fragmenty budynków w twierdzy, min: skład amunicji, budynki administarcyjne, koszary, cysterny, teatr, kościoły Agia Ekaterini i San Niccolo. Z okien fortecy można podziwiać panoramę Rethymnonu.
Nieopodal fortecy znajduje się Muzeum Archeologiczne (dawne więzienie) z eksponatami od okresu neolitycznego do hellenistycznego znalezione w całym regionie, w którym znajdują się m.in. malowane sarkofagi z cmentarzyska w Armeni. Jeśli ktoś będzie czuł niedosyt tradycyjnej kultury kreteńskiej to można udać się do Muzeum Etnograficznego zawierającego tradycyjne narzędzia, przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki ludowej (koronki, hafty, ubrania, kosze plecione, ceramika), zdjęcia.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Rethymnon Kreta Rethymnon Kreta
Rethymnon Kreta Rethymnon Kreta
Fontanna Rimondiego Rethymnon Kreta Twierdza wenecka Rethymnon Kreta
Fontanna Rimondiego | Twierdza wenecka

Widok z twierdzy Rethymnon Kreta
Widok z twierdzy Rethymnon Kreta
W Rethymnon oprócz pójścia na piaszczystą plażę warto zjeść w jednej z urokliwych restauracji znajdujących się w starym porcie.
Rethymnon restauracja w starym porcie, Kreta

A oto jak pięknie wyglądają te restauracje w starym porcie Rethymnon nocą.
Widok na nocny Rethymnon i urocze restauracje w jego starym porcie Widok na nocny Rethymnon i urocze restauracje w jego starym porcie
Świeże ryby w restauracji w starym porcie.Rethymnon

Rethymnon zachwyca nas o każdej porze dnia i nocy :)

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie