miasto

Historia Krety

Historia Krety

Historia Krety

Historia kultury Krety sięga czasów neolitu. Początki osadnictwa człowieka na Krecie to lata 6000-3000 przed naszą erą. W tym okresie ludzie mieszkali głównie w domach zbudowanych z kamienia i zajmowali się hodowlą bydła oraz uprawą roli. W 3000 roku p.n.e. rozpoczyna się okres przedpałacowy trwajacy do 2100 r.p.n.e. W tym okresie powstaje min.: budownictwo z cegieł, proste narzędzia z brązu, koło garncarskie.
Okres do roku 1500 p.n.e. zwany minojskim to największy rozkwit kultury Kreteńskiej a jednocześnie początek kultury europejskiej. W okresie monojskim powstają na Krecie pałace w Knossos, Fajstos oraz Malli, rozwija się handel w basenie morza śródziemnego.

Kultura kreteńska z tego okresu to bogate zdobienia pałaców, malowidła, biżuteria ze złota oraz pismo linearne. Kres złotego okresu nadszedł wraz z nadejściem katastrof naturalnych. Wybuch wulkanu na wyspie Thira (obecnie Santorioni) doprowadził do powstania fali tsunami o wysokości 40-80 metrów, które w połączeniu z trzęsieniami ziemi doprowadziły do ruiny całą wyspę. Osłabioną Kretę napadli Mekończycy, ostatecznie niszcząc wszystkie pałace. Można przyjąć że od tego czasu Kreta należy do Grecji. Jednak nie ma żadnego wpływu i nie jest zaangażowana na politykę kontynentalną ze względu na walki wewnętrzne własnych miast-państw.
W 67 r.p.n.e. wyspę zdobywają Rzymianie pod wodzą Kwintusa Cecyliusa Metallusa zwanego Creticus. Od III w.n.e rozpoczyna się panowanie Cesarstwa Bizantyjskiego na wyspie.

W IX wieku wyspa dostała się pod panowanie arabskie (mauretańskich Saracenów), które trwało około 50 lat. W XIII wieku pod panowanie weneckie, które trwało aż do roku 1669, w którym wyspę zdobyli Turcy.
W 1670 roku miało miejsce powstanie Kreteńskie, jednak już w rok później Turcy odzyskali panowanie nad wyspą. Do kolejnych walk doszło w latach 20-tych XVIII wieku. Wojska tureckie spustoszyły najbardziej urodzajny płaskowyż Lassithi i dokonały rzezi ludności cywilnej. W latach 1820 do 1844 wyspa należała do Egiptu. W 1869 roku Turcy krwawo stłumili kolejne powstanie.
W 1898 roku po kolejnym zrywie narodowym, Kreta stała się autonomiczną republiką, jednak pod protektoratem Imperium Osmańskiego (dalej Turcja). W 1908 roku Kreta ogłosiła niepodległość, która nie została uznana na arenie międzynarodowej. W 1913 roku włączona do Grecji.

W trakcie II Wojny Światowej na Krecie toczyły się zażarte walki z niemiecką armią. 20 maja 1941 roku ma miejsce największy jak do tej pory powietrzno-desantowy atak na wyspę. W ataku pod kryptonimem Merkury na wyspie wylądowało 25 000 żołnierzy niemieckich - głównie spadochroniarzy. Niemcy napotkali na silny opór sił brytyjskich stacjonujących na wyspie po ewakuacji z kontynentu. Flota brytyjska niszczyła morskie oddziały inwazyjne przez co Niemcy zostali odcięci od zaopatrzenia. Błędnie oceniając sytuację Brytyjczycy podjęli decyzję o poddaniu wyspy i ewakuowali się z zatoki Suda w pobliżu Chanii. W walkach brali udział mieszkańcy Krety, którzy walczyli z niemieckim najeźdźcą głównie białą bronią. Była to walka noży i łopat przeciwko karabinom, ale dzięki odwadze Kreteńczyków oddziały brytyjskie mogły się ewakuować z wyspy.

Archanes

Archanes Kreta

Archanes(Αρχάνες)

Miasto jest zamieszkane nieprzerwanie od starożytności do dziś, słynne dzięki wyśmienitym winom, które są w nim produkowane.

W kościele Matki Boskiej (Panagia), znajdującym się w centrum miejscowości, podziwiać można ikony z okresu XVI-XIX wieku.
Archeolodzy odkryli w Archanes pozostałości prawdopodobnie trzypiętrowego minojskiego pałacu - niestety ruiny ciężko znaleźć i ogląda się je jedynie z daleka przez furtkę.
Znaleziska z wykopalisk prowadzonych w Archanes (m.in. kolekcję ceramiki) podziwiać można w niewielkim Muzeum Archeologicznym.
W miejscowości znajduje się również Muzeum Historii i Tradycji Kreteńskiej. W jego zbiorach są głównie przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców Krety.

Nieopodal miejscowości na wzgórzu Fourni jest minojski cmentarz.

Informacje praktyczne:
Muzeum Archeologiczne czynne w godzinach: 8.30-15.00, wstęp bezpłatny.
Muzeum Historii i Tradycji Kreteńskiej nieczynne we wtorki, w pozostałe dni zwiedzać można: 11.00-16.30.

Archanes Kreta Archanes Kreta
Archanes Kreta Archanes Kreta
Archanes Kreta Kościół Panagia w Archanes Kreta
Kościół Panagia w Archanes Kreta Kościół Panagia w Archanes Kreta
Kościół Panagia

Archanes Kreta Archanes Kreta
Archanes Kreta Ruiny minojskiego pałacu Archanes Ruiny minojskiego pałacu Kreta
Ruiny minojskiego pałacu

Archanes Kreta Archanes Kreta
Archanes Kreta Archanes Kreta
Archanes Kreta Archanes Kreta
Archanes Kreta Archanes Kreta
Archanes Kreta Archanes Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Paleokastro

Paleokastro Kreta

Paleokastro (Palekastro, Palaikastro, Palai kastro, Παλαίκαστρο)

Niewielka miejscowość Kreteńska, w której turysta zazna spokoju. Mieszkańcy zajmują się przede wszystkim rolnictwem i rybołówstwem.
Na wschodzie miejscowości znajduje się płaskie wzgórze Kastri. Na jego szczycie wenecjanie wznieśli fortecę, z której niewiele pozostało do dnia dzisiejszego (większość kamieni Kreteńczycy użyli w celu odbudowania domów).

Nieopodal Paleokastro znajdują się ruiny miasta Roussolakkos, które w czasach minojskich było jednym z najważniejszych centrum handlu, posiadało własny port Itanos (obecnie znajduje się pod poziomem morza).

Informacje praktyczne
W Paleokastro znajduje się Muzeum Folkloru, w którym można zwiedzać tradycyjny dom Kreteński z kuchnią i sypialnią. Czynne od wtorku do piątku w godzinach: 9.00-13.00 i 17.00-20.00.
Na przeciwko wykopalisk Roussolakkos jest plaża piaszczysto-kamienista.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Paleokastro Kreta Paleokastro Kreta
Paleokastro Kreta Plaża w Paleokastro na Krecie
Paleokastro plaża Kreta Paleokastro plaża Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Stalida

Stalida Kreta

Stalida (Stalis, Σταλίδα)

Kolejna typowo turystyczna miejscowość leżąca przy starej drodze narodowej (Old National Road). Miejscowość położona między Hersonissos a Mali. Całą przestrzeń między drogą a morzem wypełniają hotele. Miejscowość ponoć spokojniejsza od Hersonissos, ale w dzień i w nocy na głównej drodze napotkamy pijanych Brytyjczyków.
Główna plaża w Stalida jest piaszczysta, część plaż ma dno kamieniste.

Polecamy wynajem samochodu na Krecie, aby zwiedzić też inne atrakcje turystyczne.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Analipsi

Kreta Analipsi

Analipsi

Typowo turystyczna miejscowość na Krecie. Praktycznie wszystkie sklepy i restauracje położone są przy jednej ulicy. Okoliczne plaże piaszczyste, ładne i na ogół czyste choć przy plażach znajduje się droga. Dużo plaż publicznych. W większości hoteli w tej miejscowości, aby dojść na plażę należy przejść przez ulicę.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Anogia

Anogia Kreta

Anogia (Anoja, Anogeia, Ανώγεια)

Anogia oznacza "górną ziemię" i jest położona na 700m n.p.m.
W 1944 r wieś była miejscem oporu Kreteńczyków przeciw Niemcom przez co została zniszczona przez okupantów. Jednym z niewielu budynków nie zniszczonych przez Niemców jest kościół Agios Ioannis. Po wojnie odbudowano wieś.
Miejscowość znana przede wszystkim z tkactwa (oprócz zobaczenia tkaczek przy pracy można zakupić ich rękodzieła m.in. torby, koce) oraz z pielęgnowania i kultywowania tradycyjnej kultury kreteńskiej.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Matala

Matala Kreta

Matala (Ματαλα)

Miejscowość znajduje się na południowym brzegu Krety, około 70 kilometrów na południowy - zachód od Iraklionu. Warto odwiedzić przy okazji zwiedzania Fajstos.

W czasach starożytnych w skałach przy plaży żłobiono jaskinie, w których chowano zmarłych.
W latach 60 XX wieku jaskinie były wykorzystywane przez europejskich hipisów do mieszkania.

Plaża drobno-kamienista wychodząca na południowy zachód. Z jednej strony plaży znajdują się restauracje a z drugiej jaskinie.

Informacje praktyczne:
Parking przy plaży płatny.
Przy plaży znajduje się jeden z tańszych sklepów sieciowych, w którym kreteńskie produkty są w bardzo korzystnych cenach.
Odradzam zwiedzanie jaskiń ze względu na unoszący się tam zapach.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Plaża Matala Kreta Jaskinie w skale Plaża Matala Kreta
Plaża Matala Kreta Plaża Matala Kreta
Plaża Matala Kreta Plaża Matala Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Knossos

Knossos Kreta

Knossos (Κνωσός)

Knossos znajduje się około 6 kilometrów na południe od Iraklionu.

Pierwszy pałac został wybudowany około 2000 r p.n.e (zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1700 r p.n.e.), drugi postawiony około 1600 r p.n.e. spalił się w 1380 r. p.n.e.
Pałac w Knossos odkrył Minoas Kalokierinos w roku 1878. Kolejne prace wykopaliskowe prowadził w latach 1899-1905 Brytyjczyk Arthur Evans. Sposób prowadzenia wykopalisk wzbudza kontrowersje do dnia dzisiejszego. Podczas prac wypełniano betonem puste przestrzenie po drewnianych elementach konstrukcji co, według niektórych, zmienia charakter ruin. Dzięki fragmentom wykonanych rekonstrukcji można zobaczyć, że ludzie w okresie minojskim byli na wysokim poziomie technicznym.

Z pałacem w Knossos związany jest grecki mit o Minotaurze. W pałacu znaleziono labirynt pomieszczeń, ale przypuszcza się że stanowił on spichlerz.

Przy ruinach pałacu parking jest darmowy. Koszt wstępu ok 6 Euro, ok 10 Euro razem z Muzeum Archeologicznym w Iraklionie.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Pałac w Knossos Pałac w Knossos
Pałac w Knossos Pałac w Knossos

Kreta - rekonstrukcja Knossos w muzeum w IraklioniePokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Hersonissos

Hersonissos Kreta

Hersonissos (Hersonisos, Chersonisos, Chersosnissos, Χερσόνησος)

Miejscowość między Iraklionem a Agios Nikolaos znajdująca się przy Old National Road.
Około 26 kilometrów od Iraklionu oraz 36 km od Agios Nikolaos.

Hersonissos to miejscowość typowo turystyczna. Cała miejscowość ciągnie się wzdłuż głównej drogi, przy której znajdują się setki sklepów. Droga do portu prowadzi obok setek restauracji, przy których naganiacze próbują zwabić turystów.

Hersonissos jest również miejscem dla osób lubiących bogate życie nocne i zabawę: jest w nim wiele dyskotek, barów, klubów.

W miejscowości są parki wodne: Acqua Plus, Star Beach. W okolicach Hersonissos znajdują się bardzo ładne piaszczyste plaże z licznymi zatoczkami.

Informacje praktyczne:
W centrum miejscowości trudno o miejsce do parkowania. Jadąc z kierunku zachodniego warto samochód zostawić w okolicach stacji benzynowej.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Hersonissos Kreta Hersonissos Kreta
Hersonissos Kreta Hersonissos Kreta
Hersonissos Kreta Hersonissos Kreta
Hersonissos Kreta Hersonissos Kreta
Hersonissos Kreta Hersonissos Kreta
Hersonissos nocą Kreta Hersonissos nocą Kreta
Hersonissos nocą Kreta Hersonissos nocą Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Pozostałe wybrane i opisane miasta na Krecie
Agios Nikolaos
Chania
Ierapetra
Neapoli
Palaiochora
Rethymnon
Sitia
IraklionRethymnon

Rethymnon Kreta

Rethymnon (Retimno, Rethimnon, gr. Ρέθυμνο)

Trzecie co do wielkości miasto na Krecie.
W starożytności miasto nosiło nazwę Rhytymna (Rithimna).
W roku 1303 miasto zostało zniszczone na skutek trzęsienia ziemi.
W trakcie panowania weneckiego (1204-1669) Rethymnon przeżył rozkwit architektury, sztuki i nauki. Stare miasto jest w większości zbudowane przez Wenecjan. Zachwyca swoimi wąskimi uliczkami, dbałością o architektoniczne detale (m.in. rzeźbione obramowania okien, bogato zdobione balkony) oraz zamiłowaniem Greków do otaczania się zielenią (mimo braku miejsca na trawnik czy ogródek Grecy wystawiają przed mieszkaniami oraz na balkonach rośliny w doniczkach). Na starym mieście stoi Fontanna Rimondiego z 1629 r nawiązująca do herbu Wenecji: woda tryska z płaskorzeź w kształcie lwich głów.
Wokół starego weneckiego portu obecnie mieszczą się klimatyczne restauracje: oczekując na posiłek można podziwiać pływające w morzu rybki oraz turecką latarnię.
W latach 1573-1580 r Wenecjanie wznieśli fortecę w celu obrony miasta przed atakami Turków i piratów. W roku 1645 Turcy zdobyli fortecę po 23 dniach oblężenia. Do dziś zachowały się fragmenty budynków w twierdzy, min: skład amunicji, budynki administarcyjne, koszary, cysterny, teatr, kościoły Agia Ekaterini i San Niccolo. Z okien fortecy można podziwiać panoramę Rethymnonu.
Nieopodal fortecy znajduje się Muzeum Archeologiczne (dawne więzienie) z eksponatami od okresu neolitycznego do hellenistycznego znalezione w całym regionie, w którym znajdują się m.in. malowane sarkofagi z cmentarzyska w Armeni. Jeśli ktoś będzie czuł niedosyt tradycyjnej kultury kreteńskiej to można udać się do Muzeum Etnograficznego zawierającego tradycyjne narzędzia, przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki ludowej (koronki, hafty, ubrania, kosze plecione, ceramika), zdjęcia.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Rethymnon Kreta Rethymnon Kreta
Rethymnon Kreta Rethymnon Kreta
Fontanna Rimondiego Rethymnon Kreta Twierdza wenecka Rethymnon Kreta
Fontanna Rimondiego | Twierdza wenecka

Widok z twierdzy Rethymnon Kreta
Widok z twierdzy Rethymnon Kreta
W Rethymnon oprócz pójścia na piaszczystą plażę warto zjeść w jednej z urokliwych restauracji znajdujących się w starym porcie.
Rethymnon restauracja w starym porcie, Kreta

A oto jak pięknie wyglądają te restauracje w starym porcie Rethymnon nocą.
Widok na nocny Rethymnon i urocze restauracje w jego starym porcie Widok na nocny Rethymnon i urocze restauracje w jego starym porcie
Świeże ryby w restauracji w starym porcie.Rethymnon

Rethymnon zachwyca nas o każdej porze dnia i nocy :)

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Neapoli

Neapoli Kreta

Neapoli (Νεάπολη)

Neapoli jest tradycyjnym miastem Krety z wąskimi ulicami i drogami brukowanymi. Na centralnym placu znajduje się Katedra Najświętszej Marii Panny (Megali Panagia).
Lokalnym produktem jest soumada: bezalkoholowy słodki napój o smaku migdałów (niektóre są dodatkowo delikatnie aromatyzowane kwiatami).
W Neapoli znajduje się Muzeum Historii Lokalnej z pocztówkami i zdjęciami regionu - w czerwcu było zamknięte (z powodu braku chętnej osoby do pracy w muzeum :) ).

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Neapoli Kreta Neapoli Kreta
Neapoli Kreta Neapoli Kreta
Neapoli Kreta Neapoli Kreta
Neapoli Kreta Neapoli Kreta
Neapoli Kreta Neapoli Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Chania

Chania Kreta

Chania (Hania, dawniej La Canea, Χανιά)

Piękne miasto, które warto odwiedzić wieczorem by podziwiać romantyczny zachód słońca oraz zobaczyć ożywające na wieczór miasto.
W Chanii na szczególną uwagę zasługują: port, twierdza, XVI wieczny mur, Muzeum Archeologiczne (mieszczące się w kościele wybudowanym w XIIIw), Muzeum Historyczne, Muzeum Marynarki.
Miasto, którego nie da się opisać, trzeba je po prostu zobaczyć i przejść się nieśpiesznie na spacer wąskimi uliczkami wypełnionymi kramami dla turystów oraz zjeść w jednej z restauracji.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Chania Kreta Chania Kreta
Chania Kreta Chania Kreta
Chania Kreta Chania Kreta
Kreta: Chania latarnia morska Chania Kreta
Latarnia morska

Chania Kreta Chania Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Będąc w Chani warto zwiedzić w pobliżu:
Pozostałości po starożytnym mieście Aptera.
Najstarszy klasztor na Krecie:

Fajstos

Fajstos Kreta

Fajstos (Festos, Phaistos, Φαιστός)

Fajstos znajduje się w centralnej częsci wyspy na południe od Iraklionu i zaledwie 6 kilometrów od południowego brzegu między miejscowościami Mires i Timpaki. Do wykopalisk prowadzi bardzo malownicza i kręta droga.

Przypuszcza się, że pałac w Fajstos pochodzi z okresu pałacu w Knossos i prawdopodobnie pełnił w swoim czasie dużo ważniejszą role od pałacu w Knossos. To tutaj właśnie odkryto gliniane tabliczki z pismem linearnym będące najstarszym europejskim pismem (więcej: dysk z Fajstos). Dziś po dawnej świetności pałacu niewiele zostało. Brak rekonstrukcji sprawia, że jedynie patrząc na pozostałości po schodach na zachodni dziedziniec pałacu poczujemy nieco antycznego klimatu. Warto jednak odwiedzić to miejsce, aby uzmysłowić sobie rozmiar i rozmach tej starożytnej cywilizacji. Z pałacu rozpościera się piękny widok na Góry Białe oraz gaje oliwne i winnice w dolinie.

Informacje praktyczne:
Przy wejściu do pałacu można zaparkować samochód bezpłatnie. Wejście na wykopaliska kosztuje 4 Euro (ulgowy 2 Euro). Bilet pozwalający na zwiedzanie również Agia Triada kosztuje odpowiednio 6 i 3 Euro.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Fajstos Kreta Fajstos Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Ierapetra

Ierapetra Kreta

Ierápetra (Ierapetra, Irapetra, Ιεράπετρα)

Największe miasto południowo - wschodniej części wyspy około 35 kilometrów od Agios Nikolaos. Okolice miasta to głównie szklarnie i uprawy warzyw.

Ponoć w jednym z domów nocował Napoleon podczas jednej ze swoich wypraw.

Miasto które na ogół turyści omijają. Przy porcie znajduje się po Wenecka twierdza. Duża ilość restauracji, której klientele stanowią głównie Grecy.

Informacje praktyczne:
Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy porcie.
W restauracjach królują potrawy z ryb i owoców morza w bardzo przystępnych cenach.
Przy plaży są prysznice, więc można się odświeżyć przed dalszą podróżą.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Irapetra Kreta Irapetra Kreta
Irapetra Kreta Irapetra Kreta
Forteca w Irapetra Kreta Forteca w Irapetra Kreta
Forteca

Irapetra Kreta Irapetra Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Pozostałe wybrane i opisane miasta na Krecie
Agios Nikolaos
Chania
Hersonissos
Neapoli
Palaiochora
Rethymnon
Sitia
IraklionAnissaras

Anissaras Kreta

Anissaras

Niewielka miejscowość turystyczna położona zaledwie 2,5 km od Hersonissos. Anissaras jest spokojną miejscowością z pięknymi piaszczysto-żwirowymi plażami (te najładniejsze - przy klifach - mają kamyczki wielkości ziaren ryżu). Anissaras to miejsce idealne na leniwy wypoczynek na plaży. W mieście poza hotelami są restauracje i ok 3 sklepy.
W Anissaras znajduje się plaża dla naturystów.
Na cyplu znajduje się małą kapliczka, w której często odbywają się śluby.
Jeśli znudzi się plażowanie to miejscowość ma doskonałe połączenie komunikacją miejską z Hersonissos, które słynie z parku wodnego oraz bogatego życia nocnego a także daje możliwość uprawiania wielu sportów wodnych.

Informacje praktyczne:
Taksówka z Anissaras do Hersonissos kosztuje 5 Euro, zaś wyprawa na piechotę idąc wzdłuż wybrzeża drogą zajmuje około 30-40 minut.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Kreta Anissaras klify Kreta Anissaras klify
Klify w Anissaras

Kreta Anissaras zieleń Kreta Anissaras plaża
Kreta Anissaras plaża Kreta Anissaras plaża
Kreta Anissaras plaża Kreta Anissaras plaża
Kamyki wielkości ziaren ryżu na plaży w Anissaras

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie