Impros Gorge

Wąwóz Imbros

Imbros Wąwóz Kreta

Wąwóz Imbros (Imbros Gorge, Impros Gorge, Faragi Imbrou, Φαράγγι Ίμπρου)

Drugi (po Wąwozie Samaria) pod względem sławy i popularności wąwóz na Krecie. Wąwóz Imbros jest krótszy od wąwozu Samaria, ma ok 7 km długości, jest węższy i bardziej stromy. Jego przejście zajmuje około 3 godziny.
Wyjście z wąwozu kończy się nieopodal Komitades.

Według legendy nazwa wąwozu pochodz od dwóch braci, którzy po wygnaniu w wyspy Imbros przypłynęli na Kretę i założyli obecną wieś Imbros.
Przed budową drogi do Chora Sfakia Wąwóz Imbros był głównym szlakiem komunikacyjnym z północnego na południowe wybrzeże Krety.
W przeszłości wąwóz był traktowany jako droga ewakuacyjna podczas najazdów obcych armii. W trakcie II wojny światowej kilka tysięcy brytyjskich żołnierzy próbowało uciec nim, by z południowego wybrzeża dostać się do Egiptu (niestety wielu z nich zostało zabitych w wąwozie przez Niemców).

Informacje praktyczne:
Wstęp do Wąwozu Imbros jest płatny, możliwy przez cały rok (wyjątek: w trakcie deszczu i śniegu).
Aby przejść wąwóz Imbros należy założyć wygodne obuwie trekkingowe, zabrać zapas wody, prowiant oraz ochronę przeciwsłoneczną (nakrycie głowy, krem z filtrem).
Wyjście z wąwozu jest w pobliżu miejscowości Komitades skąd taksówką można dojechać do wejścia do wąwozu. Przystanek autobusowy, skąd autobusy kursują do Chora Sfakion znajduje się około 2 km na południowy zachód od Komitades.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie