wąwóz

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko Kreta

Wąwóz Kourtaliotiko (Kurtaliotiko, Kourtaliothiko, Wąwóz Asomatos, Kurtaliotiko Faragi, Κουρταλιώτικο Φαράγγι)

Wąwóz Kourtaliotiko zwany też Wąwozem Asomatos ("Wąwóz Wiatrów" ponieważ zawsze wieje w nim silny wiatr).
W połowie Wąwozu Kourtaliotiko znajduje się parking i droga prowadząca w dół do kościoła Agios Nikolaos. Nieopodal kościoła znajdują się źródła rzeki Megalou Potamou (Megalopotamos) przepływającej pomiędzy górami Kurupa (Kouroupa) i Ksiron (Xiro) a mającej ujście do morza. Rzeka Megalopotamos wąwozie tworzy pięć dużych basenów, a następnie tworzy około 40 metrowy wodospad
Wąwóz Kourtaliotiko zamieszkują chronione ptaki drapieżne.

Wąwóz łączy droga wybrukowana w 1960 roku. Ściany skalne Wąwozu Kourtaliotiko sięgają do 250 metrów stromo , a koryto rzeki miejscami sięga 100 metrów poniżej poziomu ulicy .

Z Wąwozem Kourtaliotiko związana jest legenda: Św. Mikołaj - asceta, mieszkał w pobliskiej wiosce, która cierpiała z powodu niedoboru wody. Św. Mikołaj uderzył w skałę i powstały w miejscu uderzenia źródła Megalopotamos. Na cześć tego wydarzenia został zbudowany kościół Agios Nikolaos oraz dnia 1 września obchodzi się święto tego wydarzenia.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Wąwóz Imbros

Imbros Wąwóz Kreta

Wąwóz Imbros (Imbros Gorge, Impros Gorge, Faragi Imbrou, Φαράγγι Ίμπρου)

Drugi (po Wąwozie Samaria) pod względem sławy i popularności wąwóz na Krecie. Wąwóz Imbros jest krótszy od wąwozu Samaria, ma ok 7 km długości, jest węższy i bardziej stromy. Jego przejście zajmuje około 3 godziny.
Wyjście z wąwozu kończy się nieopodal Komitades.

Według legendy nazwa wąwozu pochodz od dwóch braci, którzy po wygnaniu w wyspy Imbros przypłynęli na Kretę i założyli obecną wieś Imbros.
Przed budową drogi do Chora Sfakia Wąwóz Imbros był głównym szlakiem komunikacyjnym z północnego na południowe wybrzeże Krety.
W przeszłości wąwóz był traktowany jako droga ewakuacyjna podczas najazdów obcych armii. W trakcie II wojny światowej kilka tysięcy brytyjskich żołnierzy próbowało uciec nim, by z południowego wybrzeża dostać się do Egiptu (niestety wielu z nich zostało zabitych w wąwozie przez Niemców).

Informacje praktyczne:
Wstęp do Wąwozu Imbros jest płatny, możliwy przez cały rok (wyjątek: w trakcie deszczu i śniegu).
Aby przejść wąwóz Imbros należy założyć wygodne obuwie trekkingowe, zabrać zapas wody, prowiant oraz ochronę przeciwsłoneczną (nakrycie głowy, krem z filtrem).
Wyjście z wąwozu jest w pobliżu miejscowości Komitades skąd taksówką można dojechać do wejścia do wąwozu. Przystanek autobusowy, skąd autobusy kursują do Chora Sfakion znajduje się około 2 km na południowy zachód od Komitades.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Wąwóz Ha

Wąwóz Ha Kreta

Wąwóz Ha (Wąwóz Cha, Ha Gorge, Cha Gorge, Φαράγγι Χά)

Wąwóz Ha powstał na zboczu Thrypti prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi na Krecie.
Wąwóz Ha jest uważany za jeden z piękniejszych i dzikich wąwozów w Europie. Wąwóz ma długość 1,5 km i jest uważany za jeden z najtrudniejszych do przejścia wąwozów. Dzięki temu, że mało turystów go odwiedza wciąż w nim zachowała się dziewicza natura (wiele gatunków roślin porastających wąwóz jest pod ochroną). Wąwóz zamieszkują liczne zwierzęta, które niestety z roku na rok zmniejszają swoją liczebność m.in. z powodu nielegalnych polowań, przejeżdżających samochodów i zatrucia od pestycydów.
Odwiedzając Wąwóz Ha zimą można zobaczyć przed wejściem do wąwozu wiele małych wodospadów i stawów.
U wyjścia z kanionu znajduje się kaplica oraz pozostałości dwóch młynów wodnych.
W Wąwozie Ha mino trudnych warunków wykopaliska prowadził prof. Krzysztof Nowicki.

Informacje praktyczne
Miejsce idealne dla miłośników wspinaczki. Aby przejść Wąwóz Ha należy umieć wspinać się i posiadać profesjonalny sprzęt alpinistyczny oraz apteczkę.
Jeśli nie ma się przygotowania alpinistycznego to można podjechać pod wejście wąwozu by zrobić kilka zdjęć, rozkoszować się pięknym i imponującym widokiem oraz wdychać świeże powietrze o aromacie naturalnych ziół.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Wąwóz Ha Kreta Wąwóz Ha Kreta
Wąwóz Ha Kreta Wąwóz Ha Kreta
Wąwóz Ha Kreta Wąwóz Ha Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Aradena

Aradena Kreta

Aradena (Αραδαίνας, Αραδαίνα)

Miejscowość przy wąwozie Aradena zbudowana na miejscu antycznego Aradin (którego ruiny można zwiedzać).
Większość mieszkańców opuściło wieś 1940 roku, obecnie bardzo powoli zasiedlają ją Kreteńczycy, którzy wyremontowali kilka domów.
Atrakcją miejscowości jest kościół Agios Michail Archangelos z XIVw. znajdujący się na skale. W pobliskich skałach są wykute groty mieszkalne przez prehistorycznych mieszkańców.
Wielką atrakcją regionu jest wąwóz Aradena. Wąwóz ma 138m głębokości, a szerokości ok 8m u podstawy i 25 m u góry. Brzegi wąwozu łączy stalowy most z 1986r wyłożony drewnianymi szczeblami (które obecnie są przegniłe i nie sprawiają wrażenia stabilnych a jednak wielu śmiałków decyduje się przejechać po nim samochodem). Można również szlakiem zejść na dno wąwozu by podziwiać piękno dzikiej przyrody. W sezonie w weekendy organizowane są jedne z najdłuższych w Europie skoki na bungee.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Będąc w Aradenie warto zwiedzić w pobliżu:
Malownicze Loutro z białymi domkami z niebieskimi oknami
Chora Sfakion - miejsce oporu przeciw okupantom
7 kilometrowy, stromy Wąwóz Imbros
Frangokastello posiadające piaszczystą plażę z widokiem na ruiny zamku.

Wąwóz Kritsa

Wąwóz Kritsa Kreta

Wąwóz Kritsa (Kritsa George, Φαράγγι Κριτσάς)

Wąwóz znajduje się przy drodze z Kritsy do ruin starożytnego Lato. Około 2 km po skręcie z głównej drogi, tuż przy potoku.

Czas przejścia szlaku w obie strony to około 4 - 4,5 godziny. Szlak jest trudny i wymagający kondycyjnie. Część szlaku przechodzi się z wykorzystaniem klamr lub też wspinaczką na głazy.

Informacje praktyczne:
Należy być wyposażonym w dobre obuwie oraz duży zapas wody.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Wąwóz Kritsa Kreta Wąwóz Kritsa Kreta
Widoki w drodze do wąwozu

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria Kreta

Wąwóz Samaria (Farangi Samarias, Φαράγγι της Σαμαριάς, )

Jest to najdłuższy wąwóz Europy (18km).
Trasa rozpoczyna się na płaskowyżu Omalos a kończy 2 km od Agia Roumeli.
Przejście przez wąwóz trwa ok 5-6 godzin, więc należy założyć wygodne buty do chodzenia po skałach, zabrać zapas wody, prowiant oraz ochronę przeciwsłoneczną (nakrycie głowy, krem z filtrem).
Wąwóz Samaria jest mocno rozreklamowany, więc zwykle na szlaku jest bardzo dużo turystów. Wg nas ciekawszym wąwozem do zwiedzenia jest Wąwóz Kritsa .

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie