samochód

Zwiedzanie Krety

Kreta zwiedzanie

Zwiedzanie Krety

Spędzając czasy na Krecie możemy nie tylko opalać się na leżaku przy basenie hotelowym ;) Zachęcamy do aktywnego zwiedzania tej przepięknej greckiej wyspy, zachwycającej swoimi malowniczymi krajobrazami, życiem nocnym, pięknymi i czystymi plażami, ciekawymi miastami i wykopaliskami oraz sympatycznymi, pozytywnie nastawionymi mieszkańcami.


Jeśli masz ochotę zwiedzić Kretę możesz:

a) Skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych organizowanych przez polskie biuro podróży - jest to opcja najdroższa. Musisz brać pod uwagę to, że nie we wszystkie miejsca, w które chciałbyś (o których np. czytałeś wcześniej jako wartymi odwiedzenia) zostaniesz zawiezionym. Dodatkowo trzeba być zdyscyplinowanym i umieć podporządkować się do planu dnia zorganizowanego przez biuro. W takiej wycieczce zwykle jedzie się w miejsce, którego sami byśmy nie wybrali a z którym biuro podróży ma podpisaną umowę (wycieczka w to miejsce będzie po to, aby turyści zakupili tam pamiątki lub "lokalne" produkty w zawyżonych cenach). Zaletą takiej wycieczki jest, że przewodnik będzie przekazywać ciekawe informacje na temat danego miejsca na Krecie oraz jego historii w języku ojczystym, dodatkowo nie trzeba samemu organizować dnia, czytać przewodników, planować i przygotowywać się do wyprawy.

b) skorzystać z oferty wycieczek organizowanych przez lokalne biura podróży - są zdecydowanie tańsze niż wycieczki organizowane z biurem podróży. Zazwyczaj taki przewodnik mówi ciekawiej, z pasją i zaangażowaniem, więcej niż polski pilot. Wadą jest, że należy dobrze znać język angielski lub niemiecki, aby zrozumieć przewodnika. Również trzeba być zdyscyplinowanym i podporządkować się planowi odgórnie narzuconemu.

c) wypożyczyć samochód bądź skorzystać z komunikacji miejskiej i zwiedzać na własną rękę - opcja, którą polecamy. Sam możesz organizować sobie dzień, zmieniać go w zależności od nastroju, potrzeb. Możesz wtedy np. wczuć się w rytm dnia Kreteńczyków i jak oni przeżyć czas bezstresowo, nie martwiąc się upływającym czasem, rozkoszować się urlopem. Większość wypożyczalni samochodów daje gratis mapkę Krety z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi. Dodatkowo można wyszukać w internecie miejsca warte obejrzenia.
My polecamy zwiedzić na Krecie choć część z opisanych i oznaczonych na poniższej mapie Krety plaż, miast, atrakcji turystycznych.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Zwiedzanie muzeów i wykopalisk

Jeżeli planuje się zwiedzanie muzeów i stanowisk archeologicznych należy pamiętać, że większość z nich zazwyczaj czynna jest w godzinach 9.00-14.00 od wtorku do niedzieli (choć i wybranie się w takich godzinach nie gwarantuje sukcesu: kilkakrotnie zdarzyło się, że mimo iż teoretycznie muzeum czy wykopaliska powinny były być czynne a były zamknięte).Polecamy zapoznanie się z tematem:

10 miejsc wartych zwiedzenia na KrecieZwiedzając Kretę koniecznie trzeba wybrać się do restauracji poza hotelem, aby skosztować wyśmienitej greckiej kuchni.
Decydując się na wypożyczenie samochodu warto zwrócić uwagę na:
-cena za dobę
-czy jest doliczana dodatkowa opłata za każdy przejechany kilometr
-czy w cenie jest ubezpieczenie
Prowadząc samochód należy przestrzegać greckich przepisów ruchu drogowego
Samochód zwraca się zatankowany do takiego samego poziomu z jakim otrzymało.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć

Przepisy drogowe

Kreta przepisy drogowe

Przepisy ruchu drogowego

Na Krecie jak i w Polsce jest ruch prawostronny, wyprzedzanie po lewej. Obowiązują zapięte pasy i włączone światła mijania. Zabronione jest rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy.
W większości wypożyczalni, aby wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat i co najmniej od roku prawo jazdy.

Ograniczenia prędkości:
-50 km/h w terenie zabudowanym
-90 km/h w terenie niezabudowanym
-100/110 km/h na trasie szybkiego ruchu.
Limit zawartości alkoholu we krwi: 0,5 promila.
W przypadku zatrzymania przez policję po złamaniu przepisów otrzymuje się mandat, który należy opłacić na poczcie w ciągu 10 dni. Nie próbujmy przekupić policjanta: jest to surowo karane!

Zasady dotyczące parkowania są takie jak w Polsce, ale na Krecie często nie są przestrzegane (zbyt małe parkingi) co obrazuje powyższe zdjęcie ;)

Większość tablic informacyjnych jest dwujęzyczna: po grecku i angielsku.

Grecy nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego, więc należy zawsze być ostrożnym (często wymuszają pierwszeństwo, zatrzymują się na środku jezdni itp). Na wąskich drogach (szczególnie przy zakrętach) przepuszcza się większy samochód (ciężarówkę, autobus). W wielu regionach przed ostrymi zakrętami na wąskich ulicach trąbi się, aby ostrzec jadący z naprzeciwka samochód.

Jeśli będziesz mieć wypadek na Krecie to:
1. Nie trać głowy i nie panikuj.
2. Zapisz datę, godzinę i miejsce zdarzenia oraz dane drugiego samochodu: imię i nazwisko kierowcy, tablice rejestracyjne, nr ubezpieczenia i ubezpieczyciela.
3. Współpracuj z policją.
4. Zgłoś wypadek w wypożyczalni samochodów.
5. Jeśli ktoś został ranny poproś o pomoc medyczną w przychodni.
6. Większość ubezpieczeń samochodu ma również ubezpieczenie medyczne: wtedy należy dostarczyć wszystkie opłacone paragony do wypożyczalni, z której pożyczyliśmy samochód.A tak wygląda jazda po IraklionieA tak wyjazd z parkingu w ChaniiPrzejazd górska drogą