informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Kreta informacje praktyczne

Informacje praktyczne: Kreta

Kraj: Grecja
Waluta: Euro
Język: Grecki (ale w miejscach dla turystów bez problemu można się porozumieć w języku angielskim).
Ludność: ok 550 tys.
Powierzchnia: ok 8.300 km²
Stolica: Iraklion
Czas: Polski + 1 godzina
Sjesta: zwykle pomiędzy godziną 13 a 17 (czasem dłużej). W tych godzinach większość sklepów jest zamknięta.
Klimat, pogoda: śródziemnomorski: przez większość roku Maj - Wrzesień temperatury blisko 30 C, w zimie - na ogół nie spadają poniżej 10 C (w górach pada śnieg).
Czas przelotu z Polski na Kretę: ok. 3 godziny.
Plaże na Krecie są bezpłatne, w zależności od miejsca: piaszczyste, żwirowe lub kamieniste. Więcej informacji o plażach znajduje się tutaj

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Heraklionie
Konsul honorowy: Regina Golemi
ul. 1821 39, 712 01 Heraklion - Kreta
Pracownik konsulatu: Ewa Skandali
Tel.: (+30) 2810 221786 Tel. alarmowy: (+30) 2810 325242
E-mail: konsulat.rp@gmail.com

Ceny w restauracjach różnią się w zależności od lokalizacji:
6-10 Euro za Mussakę
9-16 Euro za Gyros czy Suvlaki
11-25 Euro za owoce morza
60-100 Euro za homary.
10 i mniej za pizze i inne “śmieciowe” jedzenie.

Zakupy warto robić w sklepach sieciowych, które znajdują się przy każdym większym mieście.

Owoce: arbuzy, figi i winogrona są wyjątkowo tanie w sezonie i ich cena oscyluje w granicach 2 euro za kilogram. Wina i Raki (Tsikuda lokalny bimber) kosztują około 2 Euro za litr.

Po wyspie najłatwiej poruszać się wypożyczonym samochodem. W miejscowościach turystycznych wypożyczalnie są na każdym kroku.

Zwiedzanie Krety

Kreta zwiedzanie

Zwiedzanie Krety

Spędzając czasy na Krecie możemy nie tylko opalać się na leżaku przy basenie hotelowym ;) Zachęcamy do aktywnego zwiedzania tej przepięknej greckiej wyspy, zachwycającej swoimi malowniczymi krajobrazami, życiem nocnym, pięknymi i czystymi plażami, ciekawymi miastami i wykopaliskami oraz sympatycznymi, pozytywnie nastawionymi mieszkańcami.


Jeśli masz ochotę zwiedzić Kretę możesz:

a) Skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych organizowanych przez polskie biuro podróży - jest to opcja najdroższa. Musisz brać pod uwagę to, że nie we wszystkie miejsca, w które chciałbyś (o których np. czytałeś wcześniej jako wartymi odwiedzenia) zostaniesz zawiezionym. Dodatkowo trzeba być zdyscyplinowanym i umieć podporządkować się do planu dnia zorganizowanego przez biuro. W takiej wycieczce zwykle jedzie się w miejsce, którego sami byśmy nie wybrali a z którym biuro podróży ma podpisaną umowę (wycieczka w to miejsce będzie po to, aby turyści zakupili tam pamiątki lub "lokalne" produkty w zawyżonych cenach). Zaletą takiej wycieczki jest, że przewodnik będzie przekazywać ciekawe informacje na temat danego miejsca na Krecie oraz jego historii w języku ojczystym, dodatkowo nie trzeba samemu organizować dnia, czytać przewodników, planować i przygotowywać się do wyprawy.

b) skorzystać z oferty wycieczek organizowanych przez lokalne biura podróży - są zdecydowanie tańsze niż wycieczki organizowane z biurem podróży. Zazwyczaj taki przewodnik mówi ciekawiej, z pasją i zaangażowaniem, więcej niż polski pilot. Wadą jest, że należy dobrze znać język angielski lub niemiecki, aby zrozumieć przewodnika. Również trzeba być zdyscyplinowanym i podporządkować się planowi odgórnie narzuconemu.

c) wypożyczyć samochód bądź skorzystać z komunikacji miejskiej i zwiedzać na własną rękę - opcja, którą polecamy. Sam możesz organizować sobie dzień, zmieniać go w zależności od nastroju, potrzeb. Możesz wtedy np. wczuć się w rytm dnia Kreteńczyków i jak oni przeżyć czas bezstresowo, nie martwiąc się upływającym czasem, rozkoszować się urlopem. Większość wypożyczalni samochodów daje gratis mapkę Krety z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi. Dodatkowo można wyszukać w internecie miejsca warte obejrzenia.
My polecamy zwiedzić na Krecie choć część z opisanych i oznaczonych na poniższej mapie Krety plaż, miast, atrakcji turystycznych.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Zwiedzanie muzeów i wykopalisk

Jeżeli planuje się zwiedzanie muzeów i stanowisk archeologicznych należy pamiętać, że większość z nich zazwyczaj czynna jest w godzinach 9.00-14.00 od wtorku do niedzieli (choć i wybranie się w takich godzinach nie gwarantuje sukcesu: kilkakrotnie zdarzyło się, że mimo iż teoretycznie muzeum czy wykopaliska powinny były być czynne a były zamknięte).Polecamy zapoznanie się z tematem:

10 miejsc wartych zwiedzenia na KrecieZwiedzając Kretę koniecznie trzeba wybrać się do restauracji poza hotelem, aby skosztować wyśmienitej greckiej kuchni.
Decydując się na wypożyczenie samochodu warto zwrócić uwagę na:
-cena za dobę
-czy jest doliczana dodatkowa opłata za każdy przejechany kilometr
-czy w cenie jest ubezpieczenie
Prowadząc samochód należy przestrzegać greckich przepisów ruchu drogowego
Samochód zwraca się zatankowany do takiego samego poziomu z jakim otrzymało.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć

Przed wylotem

Kreta, informacje praktyczne

Praktyczny poradnik dla osób, które nigdy nie latały samolotem.

Na początek: nie należy obawiać się latania: wg statystyk wypadków jest to najbezpieczniejszy środek transportu.

Pakowanie się (poniższe limity mogą się nieznacznie różnić w różnych liniach lotniczych, szczegółowe informacje są dostępne na stronach internetowych poszczególnych przewoźników a za przekroczenie dopuszczalnej wagi zwykle dużo się płaci dodatkowo za każdy kg):
Można mieć ze sobą bagaż, który pójdzie do luku bagażowego oraz bagaż podręczny, który wnosi się na pokład i umieszcza pod siedzeniem z przodu lub w schowku bagażowym znajdującym się nad siedzeniem.
Bagaż główny to zwykle maksymalnie 15 lub 20 kg (w zależności od linii lotniczych) o sumie maksymalnych wymiarów zewnętrznych max 150 cm (szerokość + wysokość + długość). Zabronione jest przewożenie broni, materiałów wybuchowych itp.
Bagaż podręczny to max 3-5 kg a ogólne wymiary nie mogą przekraczać 56x45x25cm. Dodatkowo można wnieść na pokład damską torebkę. Do bagażu podręcznego polecam włożyć wszystko to co będzie nam niezbędne (np. lekarstwa, które codziennie musimy brać, pieniądze, dokumenty) oraz rzeczy wartościowe, których nie chcielibyśmy stracić: np laptop, aparat fotograficzny, telefon, biżuteria. Ze względów bezpieczeństwa, w bagażu podręcznym nie mogą znajdować się następujące przedmioty: płyny (również napoje), noże, nożyczki, korkociągi, obcinarki do paznokci oraz inne niebezpieczne przedmioty.

Do głównego bagażu polecam zabrać:
olejki do opalania z filtrem (dużo droższe są na Krecie). Ze względu na ciepłą pogodę na Krecie w sezonie możemy zabrać małą ilość ubrań, bo przeprane szybko wyschną (a te grubsze typu sweterek czy cienka kurtka przeciwdeszczowa przydadzą się głównie na lotnisku po powrocie do Polski ;) ). Pamiętajmy o nakryciu głowy (czapka przeciwsłoneczna lub kapelusz), butach do chodzenia w wodzie (ze względu na jeżowce). W przypadku, gdy planujemy wycieczkę np. zwiedzanie Wąwozu Samaria to niezbędne jest wygodne (najlepiej trekkingowe) obuwie.

Mając wykupiony bilet dobrze jest sprawdzić dzień przed wylotem czy lot nie został przesunięty (jeśli mamy wykupioną wycieczkę z biurem podróży to większość biur przesyła informację sms-owo o zmianie czasu odlotu).

Na lotnisku należy być co najmniej 2 godziny przed wylotem, aby odprawić się (pokazujemy dowód osobisty lub paszport, zdajemy bagaż rejestrowy a otrzymujemy kartę pokładową) i udajemy się do kontroli bezpieczeństwa. Rzeczy zawierające metal np. paski, zegarki, klucze, portfel, telefon komórkowy należy odłożyć na przenośnik taśmowy, w celu kontroli rentgenowskiej. Laptopy wyjęte z pokrowców umieszcza się na przenośniku taśmowym oddzielnie od reszty bagażu podręcznego. Po kontroli udajemy się do gate o numerze wskazanym podczas odprawy, z którego wchodzimy na pokład samolotu. W trakcie lotu można zakupić jedzenie i picie (zwykle w bardzo zawyżonych cenach).
Lot trwa ok 3 godziny.
Po wylądowaniu należy odebrać bagaż. Z bagażem wychodzimy. Jeśli wykupiliśmy wycieczkę z biurem podróży to na lotnisku będzie czekać Polski rezydent (opiekun), który wskaże autobus, który odwiedzie do hotelu (zwykle jeden autobus objeżdża ok 10 hoteli). W hotelu po okazaniu dokumentów (obsługa od razu spisuje dane lub zostawia się dowód i jest do obioru później) otrzymamy klucze i możemy rozkoszować się pobytem na słonecznej Krecie, zwiedzać ją i plażować się.

Atrakcje turystyczne

Atrakcje na Krecie

Przepisy drogowe

Kreta przepisy drogowe

Przepisy ruchu drogowego

Na Krecie jak i w Polsce jest ruch prawostronny, wyprzedzanie po lewej. Obowiązują zapięte pasy i włączone światła mijania. Zabronione jest rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy.
W większości wypożyczalni, aby wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat i co najmniej od roku prawo jazdy.

Ograniczenia prędkości:
-50 km/h w terenie zabudowanym
-90 km/h w terenie niezabudowanym
-100/110 km/h na trasie szybkiego ruchu.
Limit zawartości alkoholu we krwi: 0,5 promila.
W przypadku zatrzymania przez policję po złamaniu przepisów otrzymuje się mandat, który należy opłacić na poczcie w ciągu 10 dni. Nie próbujmy przekupić policjanta: jest to surowo karane!

Zasady dotyczące parkowania są takie jak w Polsce, ale na Krecie często nie są przestrzegane (zbyt małe parkingi) co obrazuje powyższe zdjęcie ;)

Większość tablic informacyjnych jest dwujęzyczna: po grecku i angielsku.

Grecy nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego, więc należy zawsze być ostrożnym (często wymuszają pierwszeństwo, zatrzymują się na środku jezdni itp). Na wąskich drogach (szczególnie przy zakrętach) przepuszcza się większy samochód (ciężarówkę, autobus). W wielu regionach przed ostrymi zakrętami na wąskich ulicach trąbi się, aby ostrzec jadący z naprzeciwka samochód.

Jeśli będziesz mieć wypadek na Krecie to:
1. Nie trać głowy i nie panikuj.
2. Zapisz datę, godzinę i miejsce zdarzenia oraz dane drugiego samochodu: imię i nazwisko kierowcy, tablice rejestracyjne, nr ubezpieczenia i ubezpieczyciela.
3. Współpracuj z policją.
4. Zgłoś wypadek w wypożyczalni samochodów.
5. Jeśli ktoś został ranny poproś o pomoc medyczną w przychodni.
6. Większość ubezpieczeń samochodu ma również ubezpieczenie medyczne: wtedy należy dostarczyć wszystkie opłacone paragony do wypożyczalni, z której pożyczyliśmy samochód.A tak wygląda jazda po IraklionieA tak wyjazd z parkingu w ChaniiPrzejazd górska drogą

Mapa

Mapa Kreta

Mapa

Poniżej mapka google, aby łatwiej było ustawić nawigację na androidach :)
Edit: niestety google postanowiło użytkownikom zrobić psikus i poprzestawiało nam wszystkie znaczniki (ustawiliśmy je na konkretne miejsca na mapie a zostały przesunięte do okolicznych dróg). Prosimy o ostrożność w korzystaniu z mapy do czasu aż znajdziemy lepszą mapę ;)

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie