Roślinność
Kreta sprawia wrażenie wyspy spalonej słońcem i ubogiej w roślinność. Wszystko za sprawą degradacji przyrody, której dokonały jeszcze antyczne cywilizacje. Wyspę pokrywały gęste lasy, jednak zostały one wytrzebione jeszcze w starożytności na potrzeby budowy domów i opału.
W chwili obecnej Kreta jest bardzo słabo zalesiona, jednak występują na niej rośliny typowej dla klimatu śródziemnomorskiego. Pośród cyprysów czy araukarii praktycznie wszędzie można spotkać palmy, figowce czy bananowce. Podstawę upraw na Krecie stanowią drzewa oliwne, winogrona oraz pomarańcze, które ciągną się na większości zboczy. Jedynie na płaskowyżach uprawia się zboża, zaś południowe nadmorskie przedwzgórza to główne obszary uprawy warzyw i owoców w szklarniach.
Pomarańcze
Pomarańcze stanowią dość istotną uprawę na Krecie. Na wielu południowych zboczach spotkać można drzewka pomarańczy. Ja natrafiłem na pomarańcze na zachodzie Krety. Po minięciu Rethymnonu jadąc w kierunku Chanii z pewnością natraficie na stojące przy National Road, samochody czy kramiki sprzedające pomarańcze i świeżo wyciśnięty sok. My na najlepszy sok pomarańczowy natrafiliśmy w drodze do Falasarny.
Figi
Oprócz oliwek, wina i pomarańczy na Krecie uprawia się również figi.
Na najwięcej drzew figowca natrafiłem we wschodniej części Krety.
Świeże figi pojawiają się w sprzedaży we wrześniu. Warto kupić od przenośnych handlarzy, ponieważ są one wtedy wyjątkowo aromatyczne oraz niezwykle tanie – około 2-2,5 Euro za kilogram.
Jedząc figi należy mieć na uwadze fakt, że od starożytności stanowią one doskonały, naturalny i działający niemal błyskawicznie środek na przeczyszczenie.