Chania

10 miejsc wartych zobaczenia na Krecie

10 miejsc wartych zobaczenia na Krecie

W związku z licznymi zapytaniami, które otrzymaliśmy o to co warto zwiedzić na Krecie postanowiliśmy zrobić własny ranking top 10 na wyspie Kreta.

1.Retymnon

Przepiękne weneckie miasto. Należy uważać, aby w nim nie zabłądzić w gąszczu przyportowych uliczek. Wyjątkowy klimat i atmosfera starówki sprawia, że chętnie tam wracamy przy każdej naszej wizycie. Zwiedzanie twierdzy można sobie darować, polecam ten czas przeznaczyć na spacer uliczkami miasta poniżej. Naszym zdaniem numer 1 i obowiązkowy punkt programu.

2.Płaskowyż Lasiti

Miejsce, które trudno opisać słowami a żadne z moich zdjęć nie oddaje jego piękna. Po prostu trzeba zobaczyć.

3.Elafonisi

Chyba najpiękniejsza plaża na całej wyspie. Różowy piasek, błękitne morze i możliwość przejścia po piasku do niewielkiej wysepki sprawiają, że jest to jedna z najchętniej odwiedzanych plaż.

4.Falasarna

Kolejna piaszczysta plaża na zachodnim brzegu wyspy. Polecamy szczególnie na podziwianie zachodów słońca.

5.Muzeum archeologiczne w Iraklionie

Muzeum znajduje się w samym centrum stolicy Krety – Iraklionie. Dla każdego, kto interesuje się historią czy sztuką – obowiązkowy punkt wycieczki.

6.Knossos

Choć krytykowane ze nieudolną rekonstrukcje, jako jedyne pozwala na wyobrażenie sobie dokonań Kreteńczyków sprzed 5000 lat. Polecam poza sezonem ze względu na duże zainteresowanie jakim się cieszy.

7.Matala

Plaża, przy której znajdują się skalne groty. Pierwotnie grobowce a w latach 60 zamieszkane przez hipisów. Dziś hipisa można spotkać przy wejściu na plaże jak sprzedaje koraliki Bardzo lubię tą plażę ze względu na to, że o godzinie 12 leżymy na wprost słońca które jest nad morzem a nie jak na północy Krety za naszymi plecami..

8.Vai

Jedna z nielicznych plaż z palmami. Główna część gaju palmowego jest już co prawda ogrodzona siatką i niedostępna… ale w dalszym ciągu można sobie znaleźć palemkę blisko morza, pod którą możemy odpocząć po pływaniu..

9.Chania

Miasto zbudowane również przez wenecjan choć zdecydowanie większe od Retymnonu. Polecamy zwiedzać pod wieczór kiedy miasto tak naprawdę ożywa i nadbrzeżne restauracje zapełniają się gośćmi.

10.Wąwóz Samaria

Ze względu na swoją długość i sławę dla wielu to obowiązkowa pozycja zwiedzania


Przy okazji warto zapoznać się z tematem:
5 miejsc, które odradzamy

Chania

Chania Kreta

Chania (Hania, dawniej La Canea, Χανιά)

Piękne miasto, które warto odwiedzić wieczorem by podziwiać romantyczny zachód słońca oraz zobaczyć ożywające na wieczór miasto.
W Chanii na szczególną uwagę zasługują: port, twierdza, XVI wieczny mur, Muzeum Archeologiczne (mieszczące się w kościele wybudowanym w XIIIw), Muzeum Historyczne, Muzeum Marynarki.
Miasto, którego nie da się opisać, trzeba je po prostu zobaczyć i przejść się nieśpiesznie na spacer wąskimi uliczkami wypełnionymi kramami dla turystów oraz zjeść w jednej z restauracji.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Chania Kreta Chania Kreta
Chania Kreta Chania Kreta
Chania Kreta Chania Kreta
Kreta: Chania latarnia morska Chania Kreta
Latarnia morska

Chania Kreta Chania Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Będąc w Chani warto zwiedzić w pobliżu:
Pozostałości po starożytnym mieście Aptera.
Najstarszy klasztor na Krecie:

Lotniska

Lotnisko Kreta

Lotniska na Krecie

Na Krecie znajdują się dwa główne lotniska przystosowane do lądowania dużych samolotów pasażerskich.
W części wschodniej wyspy znajduje się lotnisko w Iraklionie, na zachodzie jest lotnisko w Chanii.
Oba lotniska są stosunkowo niewielkie. Lotnisko w Iraklionie posiada raptem 4 stanowiska do odbioru bagażu a w Chanii są dwa.

Wybierając miejsce w samolocie sugeruję usiąść po lewej stronie kadłuba przy oknie.
W trakcie podróży będzie możliwość podziwiania wyspy Santorini, a przy lądowaniu zobaczyć można malowniczy widok wybrzeża (w nocy pięknie oświetlonego).
W chwili obecnej bezpośrednie loty z Polski (z Warszawy, Wrocławia i Katowic) na Kretę do Chanii oferuje w sezonie Ryanair. Od 2014 również WizzAir będzie latać z Warszawy do Iraklionu.
Czas przelotu z Polski na Kretę to ok. 3 godziny.

A tak wygląda start z lotniska w IraklionieLotnisko Kreta